Wakacje oznaczają kłopoty stacji krwiodawstwa

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2013 10:35

W Małopolsce, podobnie jak w całej Polsce, stacje krwiodawstwa odnotowują spadek pobrań krwi w lipcu i sierpniu. Najwięcej brakuje krwi o współczynniku Rh minus. Ma ją zaledwie 15 procent populacji.

Wakacje oznaczają kłopoty stacji krwiodawstwa
Z informacji, do których dotarł "Dziennik Polski" wynika, że w związku z trudną sytuacją pod koniec ubiegłego tygodnia mogła zaistnieć konieczność odroczenia niektórych planowanych zabiegów. Jednak pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie uspokajają, że w sytuacji zagrożenia życia lub dla ofiar nagłych wypadków krew jest zabezpieczona.

Krakowski RCKiK zaopatruje w krew 70 szpitali w regionie. W przypadku jej braku zwraca się z prośbą o pomoc do centrów w innych województwach. W ubiegłym roku krew przyjechała m.in. z Opola, Rzeszowa, a nawet Zielonej Góry. W tym roku o pomoc może być trudniej. Centra krwiodawstwa w całym kraju alarmują, że ich lodówki powoli zaczynają pustoszeć.

Kłopoty z zaopatrzeniem w krew ma Poznań. W Gdańsku brakuje krwi A Rh minus i B Rh minus, a zapasy grupy 0 wystarczą zaledwie na kilka dni.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2010 w Polsce funkcjonowały 23 regionalne centra krwiodawstwa oraz 170 oddziałów terenowych, łącznie z resortowymi. Zbiorowość honorowych krwiodawców liczyła 633 tys. osób. Liczba osób chętnych do oddania krwi z każdym rokiem się kurczy.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum