Wakacje 2021. Bez kwarantanny po powrocie z Turcji, ale jest warunek

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP11 lipca 2021 05:08

Zwalniane z kwarantanny będą osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu w okresie pandemii. Chodzi m.in. o wakacyjne powroty z Turcji, ale jest warunek.

Wakacje 2021. Duże zmiany dla wracających z Turcji. Na zdjęciu lotnisko w Bodrum Fot. Shutterstock
  • Zwolnione z kwarantanny będą także osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii
  • Po testowaniu w Turcji w kierunku COVID-19 wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły wrócić do Polski z wakacji bez odbywania 10-dniowej kwarantanny
  • Osoby z negatywnym wynikiem testu zostaną w Turcji i pozostaną w izolacji

W sobotę weszło w życie zmienione rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny po powrocie z zagranicy. Modyfikuje ono zasady wjazdu do Polski, m.in. osób powracających z wyjazdów wakacyjnych.

Do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, iż z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny, nie będą musiały odbywać tej 10-dniowej kwarantanny - zaznaczył w sobotę (10 lipca) wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, odnosząc się do noweli rozporządzenia dotyczącego m.in. ograniczeń w czasie epidemii.

Sprawdź: Paszport covidowy - jak pobrać Certyfikat COVID-19? Jest konieczny w wielu krajach

Po wakacjach w Turcji bez kwarantanny, ale...

Obecny na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że chodzi o Turcję, która jest w okresie wakacji częstym celem podróży.

- Są właśnie prowadzone rozmowy z Turcją, czyli osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i będą czekały okres izolacji - mówił minister Miłkowski.

Jak dodał w następnym tygodniu "będziemy doprowadzali szczegóły do końca i ukaże się to w rozporządzeniu epidemicznym".

Wawrzyk dodał, że informacje o krajach, które ewentualnie również dołączą do tego grona, będą umieszczane na stronie internetowej MSZ w zakładce - informacje dla podróżujących.

Ważne: Od soboty obowiązkowa karta lokalizacji. Duże zmiany dla wracających do Polski

Zaszczepieni przeciw COVID-19 powracający z wakacji mają "bonus"

Wiceszef MSZ zaznaczył, że przepisy, o których wspomniał, dotyczą osób niezaszczepionych.

- Wszyscy, którzy są zaszczepieni i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną - powiedział wiceminister  Wawrzyk. Zaznaczył, że dotyczy to szczepionek zaakceptowanych przez europejską agencję ds. medycznych.

- Inaczej mówiąc, jeżeli chcemy podróżować za granicę i wjechać do Polski bez kwarantanny, to zaszczepmy się. Tak, abyśmy mogli bezpiecznie, spokojnie być na pobycie zagranicznym, ale też bezpiecznie wrócić do kraju i nie być poddanym kwarantannie przy wjeździe - dodał.

Wawrzyk poinformował też o zmianie ostrzeżenia dla podróżnych. "Komunikat zostaje utrzymany na dotychczasowym poziomie, tzn.: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, ale jeżeli podróżujesz, pamiętaj, aby się wcześniej zaszczepić" - oświadczył. Dodał, że zaszczepienie jest istotne zarówno z punktu widzenia wjazdu do Polski, jak i wjazdu do innego kraju i pobytu w nim.

W rozporządzeniu także o karcie lokalizacji

Ministrowie odnieśli się też do innych zmian opublikowanej w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Jedna ze zmian dotyczy osób podróżujących do Polski samolotem - przed odprawą powinny one wypełnić kartę lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej. Jednak, gdy nie ma takiej możliwości, personel pokładowy przekaże kartę podróżnemu do uzupełnienia w formie papierowej.

Dodatkowo nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej, m.in. o dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką przedstawiciela linii lotniczej, osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Czytaj też: Po powrocie do Polski. Kwarantanna i karta lokalizacji. Jest nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów

Ponadto w nowelizacji zmodyfikowano przepis dotyczący "katalogu państw, w odniesieniu do których podróżujący rozpoczynający podróż z ich terytorium nie są uprawnieni do zwolnienia się z obowiązku odbycia kwarantanny przez uzyskanie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po przekroczeniu tej granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu jej przekroczenia, lub na terenie lotniska, przed odprawą graniczną".

Przepisy rozporządzenia, z pewnymi wyjątkami, obowiązują od soboty 10 lipca.

 Czytaj więcej: Jedziesz na wakacje za granicę? Sprawdź obostrzenia. Kary za brak maseczki to nawet kilkaset euro

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum