WHO zaleca "ekstremalną czujność" przy odchodzeniu od ograniczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2020 08:40

Wobec obaw o drugą falę infekcji, kraje, które łagodzą ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa, powinny zachować "ekstremalną czujność" - powiedział w poniedziałek wieczorem (11 maja) ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia Mike Ryan.

- Jeśli choroba utrzymuje się na niskim poziomie w krajach, które nie są w stanie zbadać ognisk, aby je zidentyfikować, zawsze istnieje ryzyko, że choroba zacznie się od nowa - wskazuje ekspert WHO. Fot. Archiwum

Podczas wirtualnej konferencji prasowej w Genewie dr Ryan wskazał na Niemcy i Koreę Południową, kraje, w których po podjęciu pierwszych kroków w celu łagodzenia restrykcji doszło do ponownego wzrostu liczby zakażeń.

- Jeśli choroba utrzymuje się na niskim poziomie w krajach, które nie są w stanie zbadać ognisk, aby je zidentyfikować, zawsze istnieje ryzyko, że choroba zacznie się od nowa - ostrzegł ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Ryan powiedział, że powrót do normalności nie może opierać się na hipotetycznej "odporności zbiorowej". - To naprawdę niebezpieczne kalkulacje - podkreślił ekspert.

- Wstępne badania serologiczne pokazują, że stosunkowo niewielka część populacji ma przeciwciała przeciwko Covid-19 - stwierdził podczas tej samej konferencji dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Oznacza to, jak dodał, że​ większość populacji pozostaje narażona na wirusa.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że łagodzenie restrykcji świadczy jednak o sukcesie wysiłków podejmowanych w celu spowolnienia wirusa i ratowania życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum