WHO: większość szczepionek trafia do krajów bogatych, a muszą docierać też do biednych

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP05 sierpnia 2021 09:13

WHO wskazuje na powiększającą się luką pomiędzy bogatymi krajami z szerokim dostępem do szczepionek przeciw Covid-19 a tymi biedniejszymi, gdzie nie są one tak powszechne.

Rośnie luka między bogatymi krajami z szerokim dostępem do szczepionek przeciw Covid-19 a tymi biedniejszymi; FOT. Shutterstock
  • WHO apeluje, by doprowadzić do średniego poziomu zaszczepienia co najmniej 10 proc. populacji w każdym państwie na świecie
  • Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia chce ustanowienia moratorium na dawki przypominające szczepionek przeciw Covid-19
  • Większość szczepionek trafia do krajów bogatych, a musi trafiać także do tych biednych - zaznacza Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO

- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała w środę, 4 sierpnia o ustanowienie moratorium na dawki przypominające szczepionek przeciw Covid-19 - poinformował jej dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus. Odpowiadając tego samego dnia na apel, USA odrzuciły takie rozwiązanie .

Musimy odwrócić ten trend

- Większość szczepionek trafia do krajów bogatych, a musi trafiać także do tych biednych. Musimy odwrócić ten trend - oświadczył Tedros na konferencji prasowej w Genewie.

Reakcję WHO wywołały doniesienia z Niemiec i Izraela, gdzie już rozpoczęto kampanie sczepień trzecią dawką preparatów przeciw Covid-19. Tzw. dawki przypominające są przeznaczone głównie dla osób starszych, których system immunologiczny nie produkuje wystarczającej liczby przeciwciał pomimo pełnego zaszczepienia dwoma dawkami.

Szef WHO apeluje o światowe moratorium "przynajmniej do końca września", by spróbować globalnie osiągnąć cel zaszczepienia 10 proc. populacji w każdym państwie na świecie.

Na 4 mld dawek zaaplikowanych dotąd na świecie, 80 proc. z nich podano właśnie w państwach o wysokich dochodach, lub średnich wyższych, co odpowiada jedynie połowie światowej populacji.

Stany Zjednoczone odrzuciły apel o moratorium

Stany Zjednoczone odrzuciły apel o moratorium, oceniając, że "nie ma potrzeby" wybierać pomiędzy podawaniem trzeciej dawki szczepionki swoim obywatelom a donacjami dla biedniejszych krajów. USA dotychczas nie podjęły decyzji administracyjnej w sprawie aplikacji trzeciej dawki preparatu przeciw Covid-19.

Oprócz apelu o moratorium WHO na środowej konferencji prasowej wezwała koncerny farmaceutyczne produkujące szczepionki przeciw Covid-19 o rozwagę w sprawie ich cen. Pfizer i Moderna z powodu adaptacji swoich produktów do nowych wariantów SARS-CoV-2 zamierzają podnieść ceny preparatów sprzedawanych w Unii Europejskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum