WHO ostrzega przed zbyt wczesnym rozluźnianiem restrykcji. Na razie chodzi o Czechy i Austrię

Autor: PAP, rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 15:01

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przestrzegł rządy krajów przed zbyt szybkim rozluźnianiem środków walki z epidemią nowego koronawirusa. Podkreślił jednak, że WHO nie ma uniwersalnych rekomendacji dotyczących znoszenia restrykcji.

Ryzykuje się nawrotem choroby i komplikacjami - uważa WHO Fot. Shutterstock

- Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, by nie rezygnować ze środków zbyt wcześnie, żeby uniknąć ponownego nawrotu (epidemii) - stwierdził we wtorek rzecznik WHO Christian Lindmeier podczas wirtualnego briefingu prasowego.

Lindmeier podkreślił, że ze zbyt szybkim znoszeniem środków bezpieczeństwa jest jak ze zbyt wczesnym powrotem do normalnego życia u chorego - "ryzykuje się nawrotem choroby i komplikacjami".

W poniedziałek rząd Czech ogłosił, że od czwartku rozluźni niektóre wprowadzone restrykcje. Otwarte zostaną niektóre sklepy i dozwolone będzie indywidualne uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Dalsze kroki mogą zostać podjęte po Wielkanocy. Od wtorku (7 kwietnia) w Czechach zezwolono na uprawianie sportu na zewnątrz. Można to robić bez maseczek. W tym kraju liczba zakażeń koronawirusem spada.

Czesi najwcześniej - bo już w połowie marca - wprowadzili obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Można je było nabyć w każdym sklepie czy w aptece. Do tej pory zabronione było wychodzenie z domu bez zasłoniętych ust i nosa. Za złamanie zakazu groziły surowe kary. Od ubiegłej soboty liczba nowych zakażeń w Czechach koronawirusem nie rośnie. W związku z tym rząd, jak informuje RMF FM, postanowił poluzować rygor epidemiczny.

Od przyszłego tygodnia zasady kwarantanny zostaną złagodzone także w Austrii. Kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział, że od 14 kwietnia swoją działalność będzie mogła wznowić część sklepów. Reszta sklepów i lokali usługowych ma zostać otwarta w maju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum