WHO: ludzkość wypala rocznie 90 mld papierosów

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2017 09:18

Jak informuje WHO, rocznie ludzkość wypala 90 mld papierosów. Eksperci z BMJ Group obliczyli, że w 2012 r. globalny koszt leczenia chorób spowodowanych przez palenie przekroczył 1,5 bln dolarów, czyli 1,8 proc. PKB całego świata. 40 proc. tych kosztów przypadło na kraje rozwijające się.

WHO: ludzkość wypala rocznie 90 mld papierosów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do palenia przyznaje się co czwarty Polak. Mimo, że w ciągu minionych 30 lat obserwowano w Polsce stopniowe ograniczenie palenia tytoniu, to w ostatnich latach ta tendencja wyraźnie wyhamowała. To zjawisko jest szczególnie niepokojące wśród nastolatków, z których ponad 60 proc. sięga po wyroby tytoniowe - informuje Rzeczpospolita.

Opublikowany w lutym 2008 r. raport WHO MPOWER informował, że nikotynizm zabija każdego roku 5,4 mln osób. Od czasu tej publikacji liczby te nie zmalały.

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 13 lat roczna liczba zgonów spowodowanych paleniem wzrośnie do 8 mln rocznie. W Polsce w wyniku chorób wywołanych paleniem każdego roku umiera przedwcześnie 67 tys. osób. Niektóre choroby są spowodowane niemal wyłącznie używaniem wyrobów tytoniowych. Tak jest w przypadku 94 proc. przypadków raka płuca u mężczyzn i 68 proc. u kobiet.

Łączne koszty leczenia nikotynizmu w Polsce nie są znane, jednak palenie stało się główną przyczyną większości zachorowań na nowotwory: płuca, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy i niektórych typów białaczki, a także niewydolności oddechowej, rozedmy płuc, infekcji dróg oddechowych, udaru mózgu, zawału serca, tętniaków, nadciśnienia i miażdżycy. Każdego roku umiera ponadto aż 600 tys. osób, które są ofiarami biernego palenia, z czego ok. 1/3 stanowią dzieci wdychające dym papierosowy w swoich domach.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum