WHO do parlamentarzystów: nie ulegajcie naciskom lobby tytoniowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2013 19:20

W przeddzień głosowania w Parlamencie Europejskim ws. dyrektywy tytoniowej szefowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaapelowała do eurodeputowanych, by nie ulegali naciskom ze strony koncernów tytoniowych, które sprzeciwiają się proponowanym obostrzeniom dotyczącym produkcji i obrotu papierosami.

WHO do parlamentarzystów: nie ulegajcie naciskom lobby tytoniowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Przemysł tytoniowy po raz kolejny podejmuje nadzwyczajne wysiłki, by nie dopuść do wprowadzania regulacji właśnie dlatego, że regulacje są tak skuteczne w zmniejszaniu szkód wywoływanych przez palenie" - napisała w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej WHO dyrektor generalna tej organizacji Margaret Chan.

"Przemysł tytoniowy po raz kolejny wykorzystuje cały arsenał argumentów ekonomicznych właśnie dlatego, że takie argumenty, zwłaszcza w czasach kryzysu, tak skutecznie odwracają uwagę od aspektów zdrowotnych" - dodała. 

"Gorąco zachęcam eurodeputowanych do tego, by nie ulegali tym naciskom. (...) Europejczycy, którzy są zaniepokojeni bilansem epidemii palenia, oraz my wszyscy w sektorze zdrowia publicznego wzywamy was, byście usłyszeli nasz wspólny głos, gdy apelujemy do was o wspieranie" nowej dyrektywy o wyrobach tytoniowych - czytamy w oświadczeniu Chan. Dodała, że WHO "jest gotowe wspierać ten proces i kolejne kroki, które będą niezbędne do wdrożenia nowej dyrektywy tytoniowej". 

Szefowa WHO przypomniała, że co roku z powodu palenia tytoniu i biernego palenia w całej Unii umiera ponad 700 tys. osób. 

Wyraziła zadowolenie z propozycji eurodeputowanych z komisji PE ds. zdrowia, którzy "w ostatnich miesiącach intensywnie pracowali nad uaktualnieniem i uzupełnieniem dyrektywy tytoniowej z 2001 roku". Chan dodała, że z badań wynika, iż także europejska opinia publiczna popiera zdecydowaną politykę antytytoniową. 

"Silna dyrektywa tytoniowa nie tylko przyczyniłaby się do ratowania życia i ochrony młodych ludzi przed uzależnieniem, ale także byłaby sygnałem dla świata, że UE może wciąż być postrzegana jako silny sojusznik w walce z epidemią palenia" - oceniła szefowa WHO. Dodała, że z powodu tej epidemii w XX wieku zmarło 100 mln ludzi, a kolejny miliard może umrzeć w XXI wieku. 

Przed wtorkowym głosowaniem w PE mnożą się poprawki, a Zieloni otwarcie mówią o lobbingu w PE i przytaczają astronomiczne kwoty wydane na ten cel przez koncerny. Na lobbing na "niespotykaną dotąd skalę" wskazywały też niedawno irlandzkie źródła, które twierdzą, że świadczy o tym apel 16 ministrów zdrowia do PE, by nie opóźniał negocjacji z krajami UE. 

To opóźnienie może wynikać z faktu, że ze względu na podziały w PE i w samych grupach politycznych europosłowie mogą we wtorek nie udzielić sprawozdawcy PE upoważnienia do negocjacji z krajami UE, co opóźni proces uzgodnień; irlandzkie źródła podają, że nawet do 2015 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum