WHO Europa pracuje nad polityka zdrowotną do 2020 roku

Autor: PM/Rynkek Zdrowia • • 09 marca 2011 20:38

Europejski Region Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Europa) rozpoczął konsultacje w sprawie opracowania nowej europejskiej polityki zdrowotnej - Zdrowie 2020.

WHO Europa pracuje nad polityka zdrowotną do 2020 roku

WHO Europa została zobligowane przez wchodzące w jej skład 53 kraje członkowskie do wypracowania nowych ram polityki zdrowotnej dla Europy pod nazwą "Zdrowie 2020”. Konsultacje w tej sprawie rozpoczęły się 9 marca 2011 roku.

Przedstawiciele krajów członkowskich spotykają się w La Velli w Andorze w dniach 9-11 marca, aby przedyskutować wizje, cele strategiczne, zasięg i zawartość planu "Zdrowie 2020”, a także aby wymienić się doświadczeniami dotyczącymi strategii wdrożeniowych, jakie zastosowano przy realizacji Karty Tallińskiej "Systemy opieki zdrowotnej, zdrowie a dobrobyt”. 

Potrzebne są nowe rozwiązania, które całościowo odpowiedzą na narastające problemy zdrowotne w europejskim regionie WHO. Chodzi m.in. o epidemie otyłości, chorób nowotworowych i układu krążenia, jak również duże różnice stanu zdrowotnego mieszkańców i oczekiwanej średniej długości życia, a także o wzrost ilości chorób psychicznych, ponowne pojawienie się chorób zakaźnych oraz konieczność wprowadzenia planów na wypadek sytuacji nadzwyczajnych czy pandemii. 

Ewentualne działania muszą brać pod uwagę takie czynniki jak: globalizacja, urbanizacja, zmiana klimatu, starzenie się społeczeństwa oraz kryzys ekonomiczny.  - Chcemy, żeby "Zdrowie 2020” zmobilizowało decydentów wszędzie - mówi Zsuzsanna Jakab, dyrektor Regionalnego WHO Europa. 

- To dopiero początek zdecydowanych, wspólnych działań na rzecz zdrowia i pomyślności Europejczyków. Kontynuujemy wysiłki na rzecz wzmocnienia systemów zdrowotnych i zwiększania inwestycji w ochronę zdrowia, a także przeciwdziałania chorobom i promocji zdrowia. Europa jest mocno zaangażowana w proces wzmacniania systemów zdrowotnych, a więc także kontynuację działań wyznaczonych przez Kartę Tallińską, która jest flagowym projektem WHO Europa - tłumaczy Zsuzsanna Jakab. 

"Zdrowie 2020” podkreśla kluczową rolę ministrów zdrowia jako adwokatów tego programu, którzy mogą przyspieszyć jego realizację zarówno wewnątrz, jak i poza sektorem opieki zdrowotnej. Innym pozytywnym elementem jest zwiększenie udziału pacjentów w procesie podejmowania decyzji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii informatycznych mają możliwość do podejmowania większej odpowiedzialności za własne zdrowie. 

- Kraje, które się tu zgromadziły, widzą swój interes w prowadzeniu szerokiej dyskusji na temat systemów ochrony zdrowia i zdrowia publicznego, ponieważ ta problematyka dotyczy nas wszystkich - powiedziała Silvia Eloisa Bonet, minister zdrowia Andory. - Rozpoczyna się unikatowy proces, który będzie tworzony w oparciu o zobowiązania zawarte w Karcie Tallińskiej - dodała. 

Ramy programu „Zdrowie 2020” zostaną oparte na strategii "Zdrowie dla wszystkich” oraz na innych europejskich programach zdrowotnych, włączając w to Kartę Tallińską i jej "Systemy opieki zdrowotnej, zdrowie a dobrobyt”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum