WHO: 7 milionów zgonów rocznie ma związek z zanieczyszczeniem powietrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2018 08:56

WHO alarmuje: 9 na 10 osób oddycha powietrzem zawierającym wysokie stężenie zanieczyszczeń. Eksperci przekonują, że już 7 milionów zgonów rocznie ma związek z zanieczyszczeniem powietrza.

WHO: 7 milionów zgonów rocznie ma związek z zanieczyszczeniem powietrza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W ciągu ostatnich sześciu lat poziom zanieczyszczenia powietrza utrzymywał się na mniej więcej stałym poziomie, z malejącymi stężeniami zanieczyszczeń w niektórych rejonach Europy i obu Ameryk - podała WHO w komunikacie.

WHO podkreśla, że 90 proc. osób oddycha powietrzem zawierającym wysokie stężenie zanieczyszczeń, przy czym proporcja ta nie uległa zmianie od opublikowania przez WHO poprzedniego raportu na ten temat dwa lata temu.

- Zanieczyszczenie powietrza zagraża nam wszystkim, ale to najbiedniejsi i najbardziej zmarginalizowani są tym najbardziej dotknięci - podał w oświadczeniu dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Nie możemy zaakceptować faktu, że ponad 3 miliardy ludzi - głównie kobiety i dzieci - nadal codziennie wdychają śmiertelnie trujące dymy pochodzące z pieców i skażonych paliw w swoich domach - dodał.

Ustalenia WHO oparto na pomiarach jakości powietrza w ponad 4 300 miastach w 108 krajach. Monitoring objął o 1000 więcej miast niż w poprzednim raporcie.

Według tych danych około 7 milionów ludzi umiera co roku z powodu narażenia na pyły drobne, które wnikają głęboko do płuc i do układu sercowo-naczyniowego, co powoduje takie dolegliwości jak udary, problemy z sercem i raka płuc.

Działalność człowieka nie jest jedynym źródłem zanieczyszczenia powietrza. Według WHO wpływ na jakość powietrza mają burze piaskowe, szczególnie na obszarach w pobliżu pustyń.

Według najnowszego raportu ponad 90 proc. zgonów związanych z zanieczyszczeniem występuje w krajach o niskich i średnich dochodach, głównie w Azji i Afryce.

Statystyki pokazują również, że miejsca o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza występują na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Azji Południowo-Wschodniej, a roczne średnie zanieczyszczenie często przekracza tam ponad pięciokrotnie limity ustalone przez WHO. Najbardziej dotknięte są miasta o niskim i średnim dochodzie na mieszkańca w Afryce i na zachodnich obrzeżach Pacyfiku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze