Nowe obostrzenia. 26 czerwca ruszają dyskoteki. Więcej ludzi w kinach i restauracjach LISTA

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/MZ26 czerwca 2021 05:06

Od soboty, 26 czerwca, duże luzowanie obostrzeń w Polsce. Nowe regulacje będą obowiązywały aż do końca wakacji. Zmiany dotyczą m.in. limitów w restauracjach, hotelach, galeriach handlowych, na siłowniach oraz transporcie. Otwarte zostaną także dyskoteki

Od 26 czerwca nowe obostrzenia w Polsce. Co się zmieni/Fot. Shutterstock
 • Nowe obostrzenia w Polsce zaczną obowiązywać od 26 czerwca. Będzie to już kolejne luzowanie ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.
 • Poluzowane zostaną limity m.in. w galeriach handlowych, bibliotekach, kinach, teatrach, restauracjach, hotelach, transporcie czy kasynach.
 • Poza tym planowane jest otwarcie dyskotek. Nowe zasady mają obowiązywać do końca wakacji

Od 26 czerwca nowe obostrzenia w Polsce

Jeszcze w tym tygodniu nastąpi trzecie luzowanie obostrzeń sanitarnych wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. O zmianach w tym zakresie mówili w pierwszej połowie miesiąca premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń - uspokajał wówczas szef resortu zdrowia. 

Z kolei Mateusz Morawiecki apelował o rozwagę i szczepienie się. 

- Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się - przekonywał. 

Czytaj więcej: Paszport covidowy to wakacje 2021 bez kwarantanny i testów. Co musisz wiedzieć?

Więcej osób w restauracjach, hotelach i kinach. Ruszają też dyskoteki

Wprowadzenie zapowiedzianych przez polityków zmian następuje w dwóch turach. W pierwszej kolejności – 13 czerwca – zezwolono na otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach oraz na koncertach, zwiększony został również limit wiernych w kościołach.

Kolejna zmiana nastąpi od soboty, 26 czerwca. Od tego dnia poluzowane zostaną limity na siłowniach, w klubach fitness, galeriach handlowych, bibliotekach, kinach, teatrach, restauracjach, hotelach,  transporcie czy kasynach.

Poza tym więcej osób będzie mogło wziąć udział w targach, konferencjach oraz wystawach. Pod koniec czerwca otwarte zostaną także dyskoteki poluzowane zostaną też limity m.in. w kinach, teatrach, restauracjach, hotelach oraz transporcie.

Nowe obostrzenia od 26 czerwca:

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób,
 • Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia

Co istotne wszystkie wymienione wyżej limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Wciąż obowiązkowe są maseczki i dystans

Nowe obostrzenia będą obowiązywały aż do końca wakacji, ale – jak zastrzegli przedstawiciele rządu – harmonogram „może być korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień”. Natomiast pozostałe zasady, które nie zostaną zniesione 26 czerwca, będą nadal obowiązywały.

Koronawirus: utrzymane obostrzenia

 • Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeniu z obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia); osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące; osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie
 • Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Maseczkę trzeba nosić m.in. na terenie nieruchomości, w komunikacji publicznej, sklepach, galeriach handlowych, punktach usługowych, zakładach pracy, w kinie i teatrze, w przychodni, szpitalu, kościele, szkole, a także urzędach i budynkach użyteczności publicznej
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum