W szpitalu 90 osób bez szczepienia. "Będą odsuwane od pracy"

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP14 lutego 2022 20:10

Do 1 marca medycy i pracownicy podmiotów leczniczych muszą być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19. Tymczasem placówki raportują, jak sytuacja wygląda obecnie.  W  wojewódzkim szpitalu w Słupsku blisko 90 z ponad 1500 pracowników deklaruje brak szczepienia.

W szpitalu 90 osób bez szczepienia. "Będą odsuwane od pracy"
W szpitalu 90 osób bez szczepienia. "Będą odsuwane od pracy" Fot. AdobeStock
  • W wojewódzkim szpitalu w Słupsku Blisko 90 z ponad 1500 pracowników deklaruje brak szczepienia
  • Prezes zapowiadał, że takie osoby będzie odsuwał od pracy z pacjentem, ale czekamy na instrument prawny, który by mu na to pozwalał – powiedział  rzecznik szpitala Marcin Prusak
  • Do 1 marca medycy, pracownicy podmiotów leczniczych, farmaceuci i zatrudnieni w aptekach oraz studenci kierunków medycznych muszą być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19

Do 1 marca czas na obowiązkowe szczepienie przeciwko COVID-19

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 22 grudnia ub.r. od 1 marca 2022 r. osoby wykonujące zawód medyczny, pracujący w podmiotach leczniczych, farmaceuci i zatrudnieni w aptekach oraz studenci kierunków przygotowujących do zawodu medycznego pracownicy podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19.

Do 1 marca zobowiązani są do posiadania certyfikatu poświadczającego pełne szczepienia. Obowiązek przyjęcia preparatu dotyczy też tych z nich, u których pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 został stwierdzony co najmniej sześć miesięcy przed 1 marca. Nie dotyczy osób, które mają zdrowotne przeciwskazania do szczepienia.

W szpitalu 90 osób bez szczepienia. "Będą odsuwane od pracy"

Według informacji przekazanych PAP przez rzecznika Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku (Pomorskie) na ponad 1500 wszystkich osób zatrudnionych w placówce blisko 90 jest niezaszczepionych. Prusak dodał, że z ok. 1200 osób personelu medycznego niezaszczepienie zadeklarowało blisko 50 osób.

Jak przekazał, szpital dane zebrał w anonimowej ankiecie rozesłanej do oddziałów i do personelu administracyjnego.

- To deklarowane dane. Wśród osób, które wypełniały ankietę i które deklarowały niezaszczepienie, mogą być osoby z przeciwskazaniami do szczepień, ozdrowieńcy oraz ci, którzy nie przeszli pełnego cyklu szczepienia. Tego nie wiemy, bo o to nie mogliśmy pytać. Uzyskaliśmy tylko dane liczbowe - poinformował Prusak.

Zaznaczył, że prezes szpitala, mając te dane, zaapelował do kadry o szczepienie, przypomniał o obowiązku wynikającym z rozporządzenia ministra zdrowia.

- Ale to wszystko, bo na razie nie ma instrumentu prawnego, który pozwoliłby na wyegzekwowanie szczepienie od całej kadry. Czekamy na taki. Prezes zapowiadał, że będzie niezaszczepionych odsuwał od pracy z pacjentem. Na razie nie ma do tego podstawy prawnej. Samo rozporządzenie nic nie mówi o ewentualnych sankcjach za brak szczepień zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy  - powiedział Prusak.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum