W sierpniu konsultacje opieki koordynowanej. To ma być rewolucja w przychodniach
1 października ma wejść w życie opieka koordynowana w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Od sierpnia Ministerstwo Zdrowia zapowiada konsultacje ws. budżetu powierzonego na rozszerzony pakiet badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy rodzinnych.

- Od 1 października Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożyć tzw. opiekę koordynowaną w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
- Opieka koordynowana ma być rozszerzeniem wprowadzonego w lipcu 2022 pakietu badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy pierwszego kontaktu
- Lekarze rodzinni nie kryją obaw przed tak dużą zmianą, która czeka POZ już od października, bez wcześniejszego przedstawienia konkretnych założeń dotyczących przede wszystkim finansowania
- Proponują kontynuowanie rozmów z resortem zdrowia w tej sprawie i odłożenie wdrożenia projektu na wiosnę 2023 roku
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż w sierpniu projekt zostanie przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych
Zmiany w przychodniach. W sierpniu projekt trafi do konsultacji publicznych
- Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace związane z przygotowaniem projektu dotyczącego budżetu powierzonego do konsultacji wewnętrznych - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację poselską zgłoszoną przez Izabelę Mrzygłocką, Urszulę Augustyn oraz Rajmunda Millera, dotyczącą planowanej od 1 października opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).
Wiceszef resortu dodał, iż zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Zespół ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej planowane prace wyglądają następująco:
- sierpień - przekazanie aktu do opiniowania i konsultacji publicznych
- sierpień/wrzesień - opracowanie raportu z uwagami, aktualizacja projektu
i przekazanie rozporządzenia do podpisu ministra zdrowia - 1 października - termin wejścia w życie przepisów dotyczących budżetu powierzonego
Weszła ważna zmiana w ZUS
Od 1 października nowe badania u lekarza rodzinnego
Przypomnijmy, iż w ramach opieki koordynowanej w przychodniach POZ zmiany mają objąć pacjentów z najczęstszymi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, astma czy POChP.
Zgodnie z rekomendacjami utworzonego przy Ministerstwie Zdrowia zespołu ds. reformy POZ pakiet badań diagnostycznych miałby być poszerzony o m.in.:
- badania z obszaru kardiologii, jak echo serca, EKG wysiłkowe, Holter EKG, oznaczanie albuminurii w moczu, USG Doppler tętnic szyjnych i naczyń kończyn dolnych,
- a także z kręgu endokrynologii, jak przeciwciała przeciwtarczycowe i biopsja aspiracyjna cienkoigłowa.
Lekarze apelują o przesunięcie opieki koordynowanej na wiosnę 2023
Lekarze rodzinni nie kryją jednak obaw przed dużą zmianą, która czeka POZ już od października.
- Nasi reprezentanci brali udział w pracach zespołu. Wyszli z udziału w pracach w styczniu 2022 roku, kiedy były omawiane badania diagnostyczne. Na tym etapie nie było mowy o opiece koordynowanej - podkreślała jeszcze w lipcu trakcie konferencji poświęconej POZ dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, prezes Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
KLRwP chciałoby wrócić do rozmów i domaga się przesunięcia terminu wejścia w życie opieki koordynowanej na wiosnę 2023 roku.
- Wydaje się, że sensownym czasem tych rozmów jest sierpień, a rozpoczęcie opieki koordynowanej to wiosna 2023 roku - ocenił podczas konferencji prasowej dr Michał Sutkowski, członek zarządu Głównego KLRwP.
- System POZ może się zachwiać z powodu zgubnych uwarunkowań prawnych - mówiła dr Elżbieta Tomiak, członek zarządu głównego KLRwP, przewodnicząca Komisji ds. Praktyki i Systemu Ochrony Zdrowia. i wskazywała na zagrożenia.
- Od 1 lipca obowiązuje rozporządzenie prezesa NFZ nr 79, które daje możliwość wykonywania dodatkowych badań laboratoryjnych. To powinno cieszyć. Tak było w przypadku poszerzenia możliwości wykonywania badań w chorobach tarczycy. Ale za tym szła możliwość włączania pacjenta do leczenia, zanim dostał się do poradni specjalistycznej. Myślę, że tym razem też był taki zamysł i wiele badań nam się przyda. Głównie te szybkie testy, jak CRP czy helikobakter pylori - dodaje.
Przypomnijmy, że na liście badań, które mogą zlecać lekarze w przychodniach są:
- ferrytyna ,
- witamina B12,
- kwas foliowy,
- anty–CCP,
- CRP - szybki test ilościowy (populacja do ukończenia 6 r.ż.),
- przeciwciała anty-HCV,
- Antygen H. pylori w kale – test kasetkowy,
- Antygen H. pylori w kale – test laboratoryjny,
- Strep-test.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)