W resorcie zdrowia powstał zespół ds. strategii rozwoju pielęgniarstwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2017 18:46

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Zespół ma zakończyć prace do 31 października. Jego zdaniem będzie przedstawienie propozycji, które pomogą rozwiązać problemy środowiska.

W resorcie zdrowia powstał zespół ds. strategii rozwoju pielęgniarstwa

Powołanie zespołu szef MZ zapowiedział przed miesiącem, 27 marca, podczas debaty na temat problemów pielęgniarstwa i położnictwa. Radziwiłł mówił, że strategia będzie aktem kompleksowym, a w skład zespołu wejdą m.in. przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych, prawnicy i przedstawiciele rządu, a także że jego pracami pokieruje wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

- Konieczne jest przygotowanie takiego wspólnego dokumentu, który byłby nie tylko życzeniem jednej strony, ale zaakceptowanym przez wszystkich zainteresowanych - ocenił wówczas minister.

Na mocy zarządzenia ministra w skład zespołu, który ma opracować strategię, weszli m.in. sekretarz stanu w MZ, pracownicy ministerialnego Departamentu Pielęgniarek i Położnych, reprezentanci ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego; edukacji narodowej; rodziny, pracy i polityki społecznej, a także przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego i Polskiego Towarzystwa Położnych.

W skład zespołu powołano także m.in. konsultantów krajowych w dziedzinach: pielęgniarstwo, pielęgniarstwo rodzinne, pielęgniarstwo ginekologiczne i położnicze oraz przedstawiciela Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zespół ma zakończyć swoją działalność po realizacji zadania, czyli po opracowaniu strategii, nie później jednak niż do 31 października br.

Radziwiłł mówił pod koniec marca, że w resorcie zdrowia trwają prace nad nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarek i położnych w zakresie kształcenia podyplomowego, w szczególności jego podnoszenia na wyższy poziom poprzez wprowadzenie systemu akredytacji Ministra Zdrowia dla podmiotów, które uczestniczą w kształceniu podyplomowym.

Zapewnił, że nie jest planowana likwidacja licencjackich i magisterskich studiów pielęgniarskich. - Natomiast rozmawiamy o wzmocnieniu sytuacji, pracy pielęgniarek (...) poprzez zawody pomocnicze - powiedział. Wskazał wówczas, że pielęgniarkom mogłyby pomagać np. asystentki, które nie miałyby wykształcenia wyższego.

W Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych na koniec ub. r. było ok. 310 tys. pielęgniarek i położnych; swój zawód wykonywało niespełna 250 tys. z nich. Z ubiegłorocznego raportu NRPiP wynika, że w Polsce przypada średnio 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, podczas gdy np. w Szwajcarii - 16, w Dani - 15, a w Czechach i Słowenii - 8. Zdecydowana większość pielęgniarek jest pomiędzy 41. a 65. rokiem życia. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to obecnie 48 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum