XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

W projekcie nowej listy refundacyjnej m.in. leki dla pacjentów z rakiem jelita grubego

Autor: Olga Zakolska - PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2017 21:49

Leki dla pacjentów z rakiem jelita grubego i dla dzieci z hemofilią - takie m.in. produkty znalazły się w projekcie styczniowej listy refundacyjnej. W sumie pacjenci mniej dopłacą do 334 produktów (nawet o 283,50 zł), a więcej do 356 (maksymalnie o 47,25 zł).

Zmiany obejmą także programy lekowe Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Opublikowany w poniedziałek projekt przewiduje, że pacjenci mniej dopłacą do 334 produktów (od 1 gr do 283,50 zł), a więcej do 356 (od 1 gr do 47,25 zł). Ceny detaliczne brutto spadną dla 567 produktów (od 1 gr do 514,56 zł), a wzrosną dla 32 (od 1 gr do 47,25 zł).

Na liście aptecznej od stycznia znajdzie się Lipancrea (enzyma pancreatis), produkt będzie refundowany w leczeniu pacjentów z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki spowodowaną przewlekłym zapaleniem trzustki, resekcją żołądka lub zwężeniem dróg żółciowych spowodowanym chorobą nowotworową.

Nowe środki zostały także wpisane do katalogu chemioterapii. Refundowane będą leki zawierające: kapecytabinę (dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych), mitoxantronum (w leczeniu wznowy ostrej białaczki limfocytowej u dzieci) oraz pemetreksed (wcześniej był on już stosowany w ramach programu lekowego, dzięki przeniesieniu do katalogu chemioterapii z refundacji będzie mogło skorzystać więcej pacjentów).

Zmiany obejmą także programy lekowe. Dzieci z hemofilią A i B będą mogły korzystać z refundacji leku Elocta (efmoroctocog alfa), natomiast chorzy na raka jelita grubego będą mieli refundowany lek Vectibix (panitumumabum). Ponadto w opisie programu leczenia zaawansowanego raka jelita grubego wprowadzono dodatkowy, opcjonalny schemat dawkowania cetuksymabu. Z kolei w programach leczenia pierwotnych niedoborów odporności (PNO) m.in. zmniejszono liczbę obligatoryjnych wizyt w poradni i zwiększono elastyczność terapeutyczną przy podawaniu kolejnych dawek immunoglobulin.

W styczniowym obwieszczeniu znajdzie się 88 nowych produktów - na listę apteczną wpisano 53 leki i 2 wyroby medyczne, do katalogu chemioterapii 17 leków, a do programów lekowych - 16 nowych produktów. W wykazie nie znajdzie się 25 leków obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1657 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się ich 1710).

Uwagi do projektu można zgłaszać do wtorku do godz. 15:00.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum