W listopadzie zanotowano w Polsce ponad 330 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń

Autor: • Źródło: PAP25 listopada 2022 07:28

Od 1 do 22 listopada zanotowano w Polsce ponad 330 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono łącznie ponad 1300 skierowań do szpitala – wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych.

W listopadzie zanotowano w Polsce ponad 330 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń
Ponad 330 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń w listopadzie. Fot. Shutterstock
  • Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje wysoką gorączkę
  • Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel
  • Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, w różnym nasileniu w poszczególnych okresach

Wzrost zachorowań wg statystyk NIZP PZH

Zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego mówią, że od 1 do 7 listopada zanotowano 102 tys. 85 przypadków grypy i jej podejrzeń; od 8 do 15 listopada - 111 tys. 428, a od 16 do 22 listopada - 118 tys. 683. W kolejnych tygodniach wystawiono z tego powodu odpowiednio 403, 422 i 510 skierowań do szpitala.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje wysoką gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, w różnym nasileniu w poszczególnych okresach.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum