W listopadzie kolejne spotkanie Zespołu Trójstronnego z MZ. Będzie o jakości i Krajowej Sieci Onkologicznej

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia09 listopada 2021 06:24

- Mamy kilka tematów do poruszenia. M.in. ustawa o jakości, czy o Krajowej Sieci Onkologicznej - zapowiada Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”. Jeszcze w tym miesiącu kolejne spotkanie Zespołu Trójstronnego z Ministerstwem Zdrowia.

Maria Ochman z Zespołu Trójstronnego w listopadzie ponownie spotka się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia PAP/Paweł Supernak
  • W ubiegłym tygodniu, w trakcie obrad ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z Zespołem Trójstronnym, wypracowano schemat podwyżek w ochronie zdrowia
  • Wynegocjowane podwyżki minimalnego wynagrodzenia będą obowiązywały od lipca 2021 r.
  • Wypracowanego porozumienia nie akceptują protestujący medycy z Białego Miasteczka, którzy nie skorzystali z zaproszenia do rozmów
  • Tymczasem, jeszcze w listopadzie, Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny spotka się z Zespołem Trójstronnym

W listopadzie kolejne spotkanie Zespołu Trójstronnego z Ministerstwem Zdrowia

4 i 5 listopada w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog” w Warszawie obyły się spotkania przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z Zespołem Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia. Były to już kolejne z serii negocjacje stron w sprawie zmian w ochronie zdrowia.

We wspomnianych terminach minister zdrowia Adam Niedzielski porozumiał się z zespołem na temat propozycji podwyżek wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia, które mają obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Szacunkowy koszt przyjętej propozycji podwyżek to około 6,5 miliarda złotych.

- Od 3 tygodni w ramach kilku spotkań rozmawialiśmy o tym jak poprawić ścieżkę wzrostu wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej. Strony przedstawiły swoje stanowiska i cieszę się, że porozumienie zostało przyjęte jednogłośnie - przyznał wówczas minister Niedzielski.

Czytaj więcej: Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia ustalone. MZ ogłosił, kto ile dostanie

MZ zapowiedział podwyżki. Tyle teraz zarabia pielęgniarka, lekarz, ratownik, diagnosta i salowa

Tabela płac po nowemu. Nowe zarobki pielęgniarek, lekarzy, ratowników i opiekunów

Na wieści o porozumieniu resortu zdrowia błyskawicznie zareagowali protestujący medycy z Białego Miasteczka rozbitego 11 września przed Kancelarią Premiera, którzy po sześciu nieudanych próbach negocjacji z wiceministrem zdrowia d.s. dialogu Piotrem Bromberem odrzucili zaproszenie do obrady Zespołu Trójstronnego. 

Po ogłoszeniu podpisania porozumienia 5 listopada Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia napisał: "Nasz protest trwa nadal. Nie podpisywaliśmy żadnych porozumień z Ministerstwem Zdrowia. Nie znamy treści uzgodnień z Zespołem Trójstronnym, w którym nie ma przedstawicieli naszego Komitetu. Nie ma żadnego porozumienia z protestującymi pracownikami ochrony zdrowia."

Czytaj więcej: Protestujący medycy: my żadnego porozumienia nie podpisywaliśmy, protest trwa

Ptok: to nieporozumienie. "Minister ma przychylne związki zawodowe"

Tymczasem, jeszcze w listopadzie, dojdzie do kolejnego spotkania Ministerstwa Zdrowia z Zespołem Trójstronnym. Co tym razem będzie przedmiotem rozmów? 

- Mamy kilka tematów do poruszenia. Jednym z nich z pewnością będzie ustawa o jakości. Zajmiemy się także ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej - odpowiada Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Kiedy dokładnie strony ponownie spotkają się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog” w Warszawie? - Nie wyznaczono jeszcze konkretnego terminu. Z pewnością nie będzie to w tym tygodniu przed 11 listopada. Na dniach zostanie ustalona data i z pewnością będzie to jeszcze w tym miesiącu - tłumaczy Ochman.

Czytaj: 29 października projekt ws. Krajowej Sieci Onkologicznej trafił do konsultacji

Diagności też chcą dodatków covidowych. KIDL wnioskuje do ministra zdrowia

Wynagrodzenie opiekunów medycznych mocno w górę. Jaką podwyżkę dostaną?

Tylko 34 proc. fizjoterapeutów z podwyżkami. KIF bije na alarm

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum