W końcu realne zmiany w finansowaniu aparatów słuchowych

Artykuł zewnętrzny dostarczony przez POLMED – Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych • 16 sierpnia 2022 10:47

W lipcu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wśród szeregu zaproponowanych zmian pojawiły się również propozycje podwyższenia limitów finansowania praktycznie wszystkich subkategorii aparatów słuchowych i systemów wspomagających słyszenie. W ocenie zarówno środowisk pacjenckich, jak i Izby POLMED, zaproponowane zmiany idą w zdecydowanie dobrym kierunku.

W końcu realne zmiany w finansowaniu aparatów słuchowych
W końcu realne zmiany w finansowaniu aparatów słuchowych Fot. Adobe Stock

W kategorii aparatów słuchowym Ministerstwo Zdrowia przewiduje m.in.:

  • Zwiększenie limitu finansowania aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne, zarówno dla dzieci jak i dorosłych (dla dzieci: z 2000 zł do 3000 zł, dla dorosłych z 1000 zł do 1500 zł).
  • Zwiększenie limitu finansowania aparatów na przewodnictwo kostne z 1800 zł do 3000 zł, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

- Niezwykle nas cieszy, że Ministerstwo Zdrowia wsłuchało się w głos pacjentów. Dzięki zaproponowanym zmianom dostęp do aparatów słuchowych będzie dla nas z pewnością znacznie łatwiejszy. Również osoby mniej zamożne będą miały w końcu możliwość wyboru bardziej zaawansowanych urządzeń niż tylko podstawowych modeli – mówi Aleksandra Włodarska vel Głowacka, prezes Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym - ECHO.

- Zaproponowane zmiany to niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Musimy jednak mieć na uwadze przybierający na sile kryzys gospodarczy, dlatego w imieniu branży, Izba POLMED przekazała resortowi swoje uwagi w ramach konsultacji społecznych – mówi Arkadiusz Grądkowski, Prezes Izby POLMED.

Wśród zgłoszonych uwag był m.in. postulat systematycznego (raz do roku), indeksowania wysokości limitów o wartość inflacji. Drugą z istotnych kwestii, na które zwróciła uwagę Izba, było rozszerzenie listy osób uprawnionych do wystawiania zlecenia na powtórne i kolejne zaopatrzenie w aparaty słuchowe dla osób dorosłych o protetyka słuchu.

Obecnie, aby dostać kolejne zlecenie, konieczne są dwie wizyty w ramach NFZ – pierwsza u lekarza internisty, w celu wystawienia skierowania do lekarza specjalisty, który to dopiero ponawia zlecenie. Proponowana zmiana byłaby dużą korzyścią zarówno dla systemu i NFZ (zmniejszenie kosztów świadczeń), jak również dla pacjenta (skrócenie czasu oczekiwania na zlecenie).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum