W drugiej połowie sierpnia maksymalna liczba hospitalizacji osiągnie 4 tysiące

Autor: • Źródło: PAP12 sierpnia 2022 13:07

Prognozowane apogeum - w tym tygodniu bądź następnym - wyniesie 3,5-4 tys. przypadków zakażeń średnio dziennie w ujęciu tygodniowym. W drugiej połowie sierpnia maksymalna liczba hospitalizacji osiągnie 4 tys. - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W drugiej połowie sierpnia maksymalna liczba hospitalizacji osiągnie 4 tysiące
W drugiej połowie sierpnia maksymalna liczba hospitalizacji osiągnie 4 tys. Fot. Shutterstock

 

W czasie piątkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia powiedział, że obecnie dominującym wariantem jest Omikron, który ma blisko 100 proc. udziału wśród zakażeń.

"W ramach Omikronu badamy także podgrupy. Tam dominujący stał się wariant BA5, który stanowi 2/3 struktury w ramach Omikronu" - wyjaśnił minister Niedzielski.

Powiedział, że w całej Europie obserwowane jest wyhamowanie fali zakażeń. "Mamy tylko dwa kraje - Hiszpanię i Austrię - gdzie odnotowywany jest wzrost zakażeń" - przekazał Niedzielski. Dodał, że odnotowywany jest także spadek hospitalizacji.

Szef MZ poinformował, że prognozowane apogeum - w tym tygodniu bądź następnym - wyniesie 3,5-4 tys. przypadków zakażeń średnio dziennie w ujęciu tygodniowym.

"W drugiej połowie sierpnia maksymalna liczba hospitalizacji osiągnie 4 tys., to jest ok. 1 tys. mniej, niż liczba, która miała być warunkiem rozważania podjęcia decyzji o jakichkolwiek krokach formalnych" - zapowiedział minister zdrowia.

Zwrócił także uwagę, że pacjenci zgłaszają się do szpitali z mniejszą zajętością płuc, a ich pobyty są krótsze. "Także liczba pacjentów pod respiratorami jest zdecydowanie mniejsza, nawet proporcjonalnie do tej samej liczby hospitalizacji" - dodał Niedzielski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum