W czwartek wideokonferencja liderów państw UE ws. pandemii i szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2021 08:12

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek weźmie udział w wideokonferencji liderów państw UE dotyczącej pandemii koronawirusa. Głównym tematem spotkania będzie ocena sytuacji epidemicznej po świętach, wyzwania związane z pojawieniem się nowych wariantów wirusa oraz sprawa szczepień.

W czwartek wideokonferencja liderów państw UE ws. pandemii i szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spotkanie unijnych liderów ma rozpocząć się późnym popołudniem; wcześniej odbędzie się tradycyjna wideokonferencja koordynacyjna premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z PAP wskazał, że unijni przywódcy omówią proces dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz proces wdrażania programów szczepień w państwach członkowskich. - Omówione mają być również wstępne wskaźniki dotyczące efektywności procesu szczepień. Przedmiotem rozmów będzie także kwestia świadectw szczepień oraz relacji z państwami trzecimi w kontekście dostępu do szczepionek - zapowiedział.

15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Premier Morawiecki zapowiedział w środę, że podczas spotkania Rady Europejskiej będzie domagał się, by nie było więcej zmian w harmonogramie dostaw szczepionek na Covid-19 i zmniejszania tych dostaw.

W związku z ograniczeniami dostaw szczepionki przez firmę Pfizer Morawiecki wystosował list do przewodniczącego RE Charlesa Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Zaapelował w nim do KE m.in. o zwrócenie się do firm BionTech-Pfizer o pełne informacje dotyczące tymczasowych ograniczeń dostaw preparatu.

"Spodziewamy się dostarczenia do Polski 6 mln dawek szczepionek BionTech-Pfizer i Moderna do końca I kwartału br. Jednak firma Pfizer ogłosiła tymczasowe ograniczenie dostaw szczepionek w związku z planowaną modernizacją swoich mocy produkcyjnych. Będzie to miało istotny wpływ na nasz krajowy program szczepień, ponieważ jego harmonogram musi zostać dostosowany do zmniejszonej dostępności dawek w nadchodzących tygodniach. Dlatego wzywamy Komisję o pilne zwrócenie się do BioNTech-Pfizer o pełne informacje o planowanych działaniach i ich konsekwencjach dla dostępności szczepionki w celu zapewnienia przejrzystości i przewidywalności procesu szczepień" - napisał Morawiecki.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze