W Warszawie ruszyła manifestacja lekarzy

Autor: JW, RZ/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2019 13:25

W Warszawie od godz. 13 trwa manifestacja lekarzy. Manifestacja, którą zorganizował Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, jest - jak informowali organizatorzy - protestem przeciwko lekceważeniu zdrowia Polaków przez kolejne ekipy rządowe.

Lekarze spotkali się o godzinie 13.00 przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej 15 w Warszawie.

Stamtąd protestujący przemaszerują Traktem Królewskim i ul. Wiejską przed siedzibę Sejmu. Tutaj będą miały miejsce wystąpienia przedstawicieli pacjentów i pracowników medycznych. Planowane jest też złożenie petycji do rządzącym w sprawie podjęcia działań zmierzających do likwidacji kolejek do leczenia w publicznej ochronie zdrowia - zapowiadał wcześniej przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

- W naszym proteście chodzi przede wszystkim o to, aby decydenci zaczęli dostrzegać opiekę zdrowotną. Kiedy w lutym 2018 roku rezydenci podpisywali porozumienie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim w bardzo zdecydowany sposób podkreślano, że pieniędzy nie ma oraz w najbliższym czasie nie będzie, dlatego niemożliwe jest podniesienie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. Minął rok i okazało się, że w systemie jest wolnych 40 miliardów zł, tylko że na zupełnie inne cele - przypominał szef OZZL.

Jeżeli rząd nadal będzie pomijał ochronę zdrowia w debacie publicznej, nastąpi eskalacja protestu. Spodziewam się dziś ok. 3 tys. osób - powiedział nam w sobotę (1 czerwca) przed protestem Bartosz Fiałek z Porozumienia Rezydentów OZZL.

- Dość umierania pacjentów w kolejkach do lekarzy. To nie jest slogan. Ludzie, rządzący, opamiętajcie się. Będziemy protestować! - powiedział przed gmachem Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bukiel.

Czytaj też: Dziś wielka manifestacja lekarzy w Warszawie. Minister Szumowski: zdrowie to priorytet rządu

Manifestacja lekarzy zmierza w stronę Sejmu.

Relację z manifestacji można obserwować na Twitterze @rynekzdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum