IB, PAP/ Rynek Zdrowia | 09-03-2021 16:03

W Senacie o psychiatrii dziecięcej: problemy sprzed pandemii tylko się nasiliły

W psychiatrii dziecięcej kluczowe jest zwiększenie środków, wybudowanie nowych oddziałów i wykształcenie kadry - mówi senator prof. Alicja Chybicka.

Psychiatrów i oddziałów psychiatrycznych dziecięcych brakowało od zawsze Fot. Archiwum

  • Najważniejsza jest profilaktyka, ale mamy również tragiczną sytuację w leczeniu - mówiła prof. Alicja Chybicka
  • Narastający kryzys w psychiatrii dziecięcej widać m.in. w liczbie podejmowanych prób samobójczych - wskazywała posłanka Marta Golbik
  • Wyzwaniem staje się budowanie nowej strategii współpracy pomiędzy rodzicami a szkołą - przekonywała senator Beata Małecka-Libera

We wtorek w Senacie pod hasłem "Ratujmy dzieci w kryzysie psychicznym" miało miejsce wspólne spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, senackiego zespołu - Zdrowie Polaków oraz zespołu działającego przy Parlamencie Europejskim "Brain, mind and pain".

- Mam nadzieję, że ta konferencja i jej owoce przyczynią się do jednego z ważniejszych problemów polskiej medycyny, który przynajmniej będziemy próbowali rozwiązywać, bo do zrobienia jest mnóstwo i skala problemów jest ogromna - podkreślił marszałek Grodzki.

Nic nowego

Przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. dzieci Alicja Chybicka wskazywała, że problemy w psychiatrii dziecięcej nie są niczym nowym.

- Zawsze brakowało psychiatrów i oddziałów psychiatrycznych. To było już przed pandemią, a w pandemii tylko się nasiliło - wskazywała.

- Najważniejsza jest profilaktyka, ale mamy również tragiczną sytuację w leczeniu. Kluczowe i najważniejsze jest zwiększenie środków, wybudowanie nowych oddziałów, wykształcenie kadry i przesunięcie części opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi na psychologów i psychoterapeutów, bo to też jest metoda na zmniejszenie obłożenia oddziałów - przekonywała Chybicka.

Posłanka Marta Golbik wskazywała, że w kwestii zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest głęboki kryzys, który się pogłębia, co - jej zdaniem - widać po narastających statystykach, jeśli chodzi o depresję i liczbę podejmowanych prób samobójczych.

Czas zaangażować samorządy

Senator Beata Małecka-Libera mówiła z kolei, że na konferencji wielu uczestników wskazywało na więź między dzieckiem, a szkołą, dlatego - zaznaczyła - wyzwaniem staje się budowanie nowej strategii współpracy pomiędzy rodzicami a szkołą. Jej zdaniem podstawa programowa w szkołach wymaga przebudowy oraz zwiększenia liczby godzin wychowawczych.

Zaapelowała do resortu zdrowia, resortu edukacji i nauki oraz do ministerstwa rodziny i polityki społecznej o debatę również z udziałem samorządowców. - Najważniejszym elementem tej debaty byłoby wypracowanie narodowego programu ds. zwalczania skutków epidemii COVID-19, której skutki będziemy obserwować w najbliższym czasie coraz częściej i coraz wyraźniej - podkreśliła Małecka-Libera.