W Senacie o projekcie ustawy: czy choć złotówka z podwyżki akcyzy papierosów trafi na zdrowie?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 19:01

Nowelizacją ustawy o akcyzie, która przewiduje 10 proc. wzrost podatku na alkohole i wyroby tytoniowe, zajmie się ponownie senacka komisja budżetu i finansów publicznych. Oceni ona m.in. wniosek senatorów KO o odrzucenie ustawy.

W Senacie o projekcie ustawy: czy choć złotówka z podwyżki akcyzy papierosów trafi na zdrowie?
Fot. archiwum

Chodzi o uchwaloną przez Sejm, rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która przewiduje 10-proc. podwyżkę stawek na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Jak szacuje rząd, po tym czasie np. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,4 zł, a paczka papierosów o ok. 1 zł. Budżet zyskałby natomiast ok. 1,7 mld zł.

We wtorek (17 grudnia) ustawa trafiła na posiedzenie plenarne Senatu.

Jak mówił przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych Kazimierz Kleina (KO), nowela budziła bardzo duże zainteresowanie, ponieważ nikt nie lubi podwyżek podatków, poza tym w rozmowach ze stroną społeczną rząd zapowiadał 3 proc. wzrost podatku.

- Proponujemy żeby - i to jest decyzja komisji budżetu - ten wzrost był takim, jaki był uzgodniony, a więc wzrostem o 3 proc. - powiedział Keina. Zaproponowana przez komisję poprawka przewiduje także wydłużenie vacatio legis ustawy, wobec uchwalonego przez Sejm terminu wejścia w życie zmian na 1 stycznia 2020 r.

- Czy 10 proc. podwyżki po 5 latach niepodwyższania podatku to duży wzrost? - pytał Jacek Bogucki z PiS. Senator wyraził opinię, że jeżeli w związku z wyższą akcyzą ktoś wypali mniej papierosów, bądź wypije mniej alkoholu, to będzie to dobre dla Polski.

Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (KO) powiedziała, że nie zgadza się z Boguckim. Wyraziła obawę, że ani jedna złotówka pochodząca ze wzrostu akcyzy nie trafi na realizację programu profilaktyki zdrowotnej, np. na walkę z chorobami nowotworowymi.

- Znając możliwości, wiedząc na jak różnorodne przedsięwzięcia wydawane są pieniądze, obawiając się, że na przykład 1,7 mld złotych może być skierowane na podreperowanie budżetu telewizji publicznej, którą kieruje pan Kurski, w związku z tymi obawami wszystkimi i jeszcze wieloma innymi, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o odrzucenie ustawy - poinformowała.

Jak szacuje Ministerstwo Finansów, podwyższenie stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł). Zmiana akcyzy na piwo może spowodować podniesienie ceny półlitrowej puszki tego napoju (o ekstrakcie 12 st. Plato) o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum