W Senacie bez aptekarskich poprawek PIS-u do noweli ustawy refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2012 20:17

Senacka Komisja Zdrowia nie zaproponowała w środę (18 stycznia) poprawek do nowelizacji ustawy refundacyjnej, zgłoszonych przez senatorów PiS. Poprawki dotyczyły m.in. postulatów środowiska aptekarskiego.

Senatorowie zajmowali się w środę (18 stycznia) nowelizacją ustawy refundacyjnej, która m.in. znosi kary dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recepty. Nowelizacja nie uwzględnia najważniejszego postulatu Naczelnej Rady Aptekarskiej, która chce skreślenia przepisów dotyczących karania aptekarzy za realizację niewłaściwie wypełnionych recept.

Poprawki, których nie rekomendowała komisja, senatorowie PiS zgłosili jako wnioski mniejszości. Jedna z nich realizowała postulat aptekarzy, by doprecyzować w ustawie refundacyjnej, w których przypadkach apteka zwracałaby koszty nienależnej refundacji.

Zaproponowano, by zwrot dotyczył pięciu przypadków: wydania leku nieobjętego refundacją, przepisanego przez osobę nieuprawnioną, przepisania leku na rzecz osoby nieuprawnionej, wydania leku z zastosowaniem ceny, limitu, marży, opłaty w wysokości innej niż wynikającej z ustawy, a także po upływie terminu realizacji recepty.

Kolejna z poprawek dotyczyła doprecyzowania abolicji dla aptekarzy, ponieważ zapis przyjęty przez Sejm budzi wątpliwości czy objęłaby ona także recepty niezgodne z rozporządzeniem. Inna z proponowanych zmian znosiła ograniczenia cenowe w przypadku wydawania zamienników leków.

Następna z propozycji zakładała refundację leków "w całym zakresie zastosowań zgodnych z wiedzą medyczną", a nie tylko wskazań rejestracyjnych. W opinii biura legislacyjnego poprawki wykraczały poza zakres merytoryczny nowelizacji ustawy.

Podczas debaty minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że zasady kontroli lekarzy i aptek przez NFZ zostaną opisane w rozporządzeniach do ustawy refundacyjnej.

Minister zdrowia podkreślił, że pieniądze publiczne, jakimi są środki NFZ na refundację leków, muszą być kontrolowane. Ocenił, że skreślenie z ustawy refundacyjnej artykułu o karaniu aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept oznaczałoby zniesienie kontroli "za wszystko i na zawsze". Dodał, że intencją resortu jest, by zasady kontroli aptek oraz lekarzy były jasne i dobrze opisane. Ocenił, że można je zamieścić w rozporządzeniach do ustawy.

- Będziemy dążyć do stworzenia takich przepisów w aktach wykonawczych, by apteki były kontrolowane w sposób merytoryczny, by uniemożliwić absurdalne karanie aptekarzy - zaznaczył minister. - Nie jest intencją resortu, by karać za to, że pieczątka jest postawiona pięć centymetrów w lewo czy w prawo - zapewnił i dodał, że ustawa refundacyjna będzie na bieżąco monitorowana.

Prezes NRA Grzegorz Kucharewicz po głosowaniach wyraził swoje niezadowolenie. Zapowiedział, że decyzja o ewentualnym zaostrzeniu protestu zapadnie na najbliższym zjeździe NRA, w piątek (20 stycznia). Dodał, że skoro minister zapowiedział, że postulaty środowiska aptekarskiego zostaną zrealizowane w rozporządzeniu, to oczekuje na taki dokument.

- Jeżeli projekt nowelizacji ustawy można było przygotować w jeden dzień, to rozporządzenie także - powiedział prezes Kucharewicz.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum