W Sejmie o całkowitym zakazie aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2015 13:51

W środę (9 września) Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się obywatelskim projektem ws. całkowitego zakazu aborcji.

W Sejmie o całkowitym zakazie aborcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie.  W trakcie posiedzenia planowane są dwa bloki głosowań: w czwartek po południu i w piątek rano.

W czwartek posłowie będą dyskutować nad obywatelskim projektem wprowadzającym całkowity zakaz aborcji. Propozycja zmiany obowiązującej obecnie ustawy została przygotowana przez Fundację Pro - prawo do życia.

Obecnie zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

- Do tego tematu wracamy zawsze na początku każdej kadencji i każdą kadencję kończymy rozpatrywaniem takiego projektu. Mam nadzieję, że Sejm decyzję zamknie, co nie znaczy, że prace nie będą mogły być kontynuowane w następnej kadencji - powiedziała na porannym briefingu marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

W środę Sejm omówi rządowy projekt ustawy o zdrowiu publicznym. Ma on wprowadzić m.in. koordynację działań dotyczących zdrowia publicznego prowadzonych przez administrację rządową i samorządy. Podstawą działań w tym obszarze ma być Narodowy Program Zdrowia (NPZ).

Posłowie zajmą się też poprawkami Senatu do ustawy o uzgodnieniu płci. Poprawki Senatu mówią o konieczności wysłuchania osoby wnioskującej o zmianę płci metrykalnej w obecności biegłych - psychiatry i psychologa. Jeśli osoba taka jest rodzicem małoletnich dzieci, w wysłuchaniu miałby brać udział także biegły z zakresu psychologii dziecięcej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze