W Polsce zaledwie 6 proc. zatrudnionych pracuje w ochronie zdrowia. OECD opublikowała raport

Autor: oprac. KM • Źródło: OECD, Twitter, Rynek Zdrowia15 listopada 2021 18:00

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport dotyczący częstości zatrudnienia w ochronie zdrowia ("opiece zdrowotnej i społecznej" - health and social care) na tle innych państw. Zgodnie z raportem pracownicy tego sektora stanowią zaledwie 6 proc. wszystkich zatrudnionych w Polsce.

W Polsce zaledwie 6 proc. osób mających zatrudnienie to pracownicy ochrony zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Od roku 2000 do 2019 w Polsce procent zatrudnionych w ochronie zdrowia w porównaniu z innymi zawodami nie tylko pozostał niski, ale nawet - co widać na wykresie - nieznacznie spadł
  • Udział zatrudnionych w tym sektorze wśród wszystkich zatrudnionych w Polsce wynosi zaledwie 6 procent
  • Do raportu odniósł się na Twitterze Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia

Pracownicy ochrony zdrowia w Polsce to 6 proc. wszystkich zatrudnionych

Raport OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development - Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) ukazał skalę zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej w krajach przynależących do wspólnoty. Na tle Szwecji, Norwegii, USA, Japonii i wielu innych państw wynik, jaki osiągnęła Polska, nie jest zbyt optymistyczny. 

Jednak zanim pojawią się konkretne liczby, warto zwrócić uwagę na to, co podkreślili autorzy raportu. Piszą oni, że w 2019 roku co dziesiąta osoba - a zatem 10 procent wszystkich zatrudnionych bez podziału na państwa - była zatrudniona w ochronie zdrowia (lub opiece społecznej). W 2000 roku wynik ten był niższy: wynosił mniej niż 9 procent.

Najlepiej pod względem zatrudnienia w ochronie zdrowia wypada obecnie Norwegia z wynikiem 20,2 proc., a niedaleko za nią jest Dania - 17,5 procent. Trzecie miejsce zajmuje Finlandia z 16,8 proc. zatrudnionych w ochronie zdrowia.

Polska, z wynikiem 6 proc., znalazła się na 31. miejscu spośród 39 krajów uwzględnionych w raporcie (obecna lista członków organizacji nie uwzględnia Rosji). Nieznacznie wyprzedzają nas Rosja i Estonia (6,2 proc.), natomiast na równi z Rzeczpospolitą znalazło się Chile, a niedaleko za tymi państwami - Grecja (5,8 proc.). Ranking zamyka Meksyk z wynikiem 3 procent zatrudnionych w służbie zdrowia.

"W Polsce nie tak pięknie, jak mówią minister zdrowia i premier"

Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia również pochylił się nad raportem OECD.

- Chyba jednak nie jest tak pięknie, jak mówi Ministerstwo Zdrowia i premier - pisze Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.

Medycy zwrócili się bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - Czy planujecie jakieś realne działania w obliczu pandemii? - zapytali. W ich ocenie ochrona zdrowia wymaga szerokiej reformy, o czym, jak podkreślili, "mówią od dawna".

Czytaj też: Ustawa o jakości. Szpitale alarmują, że nie mają pieniędzy na nowe procedury

Szpital tymczasowy pilnie zatrudni pielęgniarki, ratowników i opiekunów medycznych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum