W Polsce będzie ponad milion osób z chorobą Alzheimera

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2013 09:01

Nie jesteśmy na to gotowi na wzrost zachorowań na chorobę Alzheimera. Już dziś potrzeba około 150 tys. wykwalifikowanych opiekunów osób starszych, jednak państwo nic nie robi, by zapewnić im kształcenie - uważają eksperci.

W Polsce będzie ponad milion osób z chorobą Alzheimera
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje Rzeczpospolita, według szacunków, choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne już dziś dotyczą około 400 tys. Polaków, a za 15 lat ich liczba się potroi. Razem z 400 tys. chorych cierpi około miliona ich bliskich.

Prof. Tomasz Grodzicki, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii, podkreśla, że część osób nie wie, że może oczekiwać opieki ze strony państwa: dla obłożnie chorych istnieją ośrodki opiekuńczo-lecznicze, a dla osób pozostających w domu NFZ przewiduje opiekę pielęgniarską. Niestety, na miejsce w ośrodku czeka się nawet kilka miesięcy, a domowa pomoc pielęgniarska jest możliwa jedynie przez dwie-trzy godziny dziennie.

W ocenie ekspertów rynku pracy, w polskim, starzejącym się społeczeństwie wciąż brakuje osób kształconych do opieki nad chorymi. Już dziś potrzeba około 150 tys. wykwalifikowanych opiekunów, jednak państwo nic nie robi, by zapewnić im kształcenie.


Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum