W MZ spotkały się zespoły ds. POZ i ds. pakietu onkologicznego

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2015 22:06

Jacek Krajewski i Marek Twardowski reprezentowali Federację Porozumienie Zielonogórskie w posiedzeniu zespołu do spraw POZ, powołanego przez Ministerstwo Zdrowia m.in. w związku z pakietem onkologicznym. Spotkanie odbyło się w MZ w środę (25 marca).

W MZ spotkały się zespoły ds. POZ i ds. pakietu onkologicznego
Fot. PTWP

Uczestniczyli w nim przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Porozumienia Zielonogórskiego, Kolegium Lekarzy Rodzinnych, Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i konsultanci w dziedzinie onkologii.

Omówiono m.in. projekt rozporządzenia w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, a także problem postępującego niedoboru  lekarzy i pielęgniarek w  związku z niską motywacją do pracy w POZ oraz nieprawidłowo przebiegającego procesu kształcenia nowych kadr.

Poruszono także kwestę zmian w sprawozdawczości POZ w 2015 r. Tematem, który ciągle jest przedmiotem sporu z MZ, jest kwestia wadliwego sposobu weryfikacji ubezpieczonych.

Jak podkreśla Jacek Krajewski, prezes FPZ, ciągle zdarzają się przypadki pacjentów ubezpieczonych, którzy w systemie wyświetlają się jako nie posiadający ubezpieczenie zdrowotnego. Marek Twardowski, prezes lubuskiego PZ, wystąpił z wnioskiem do MZ, żeby przyjrzał się temu problemowi w trybie nadzoru nad NFZ.

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się także w środę spotkanie zespołu ds. pakietu onkologicznego. Porozumienie Zielonogórskie reprezentowali: Wojciech Pacholicki, wiceprezes oraz Marek Sobolewski, ekspert ds legislacji.

-  Spotkanie dotyczyło raczej kwestii technicznych - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Pacholicki.

Zespół ds. pakietu onkologicznego, ustalił, że rozszerzony zostanie katalog rozpoznań na podstawie których, będzie można wystawić karty DiLO. Poruszono także kwestię rozliczeń hospitalizacji pacjentów onkologicznych w ramach świadczeń bezlimitowych. Podczas spotkania wyjaśniano też jak prawidłowo powinna zostać wypełniona karta DiLO.

Kwestie techniczne dotyczące karty DiLO były też tematem rozmów w pracach zespołu ds. POZ. Ustalono, że ministerstwo ma przygotować ostateczną wersję karty - zostanie dostosowana do programów, z których korzystają przychodnie.

- Lekarze AOS mogą wypisywać karty uprawniające do szybkiej ścieżki leczenia onkologicznego, dopiero po rozpoznaniu nowotworu, to wielki błąd i w wielu przypadkach wydłużenie czasu do rozpoczęcia leczenia. Wielu lekarzy AOS odsyła pacjentów do POZ w celu szybkiego otrzymania karty - mówił Jacek Krajewski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum