W Krynicy o finansowaniu ochrony zdrowia

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 08 września 2015 19:48

Podniesienie składki zdrowotnej z obecnych 9 nawet do 11 proc. nie wypełni w przyszłości powiększającej się luki w finansowaniu polskiego sytemu ochrony zdrowia - podkreślał we wtorek (8 września) podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy Łukasz Zalicki z firmy analitycznej EY.

W Krynicy o finansowaniu ochrony zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej, rośnie presja na wydatki zdrowotne, zwiększają się koszty nowych technologii medycznych. Dlatego trzeba szukać różnych metod sprostania tym wyzwaniom przy ograniczonych możliwościach po stronie finansów publicznych - podkreślał Łukasz Zalicki.

Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu, szef sztabu wyborczego PiS w trakcie panelu pt. „Systemowe aspekty finansowania ochrony zdrowia w Polsce”, zauważył, że wysokość składki zdrowotnej wprowadzona pod koniec lat 90., kiedy reformowano system ochrony zdrowia, była zbyt niska.

- To jeden z powodów, dla których opieka zdrowotna w Polsce wciąż jest tak bardzo niedofinansowana - stwierdził Karczewski. - Właśnie dlatego zmiana systemu ubezpieczeniowego na budżetowy w ochronie zdrowia jest konieczna - dodał.

Wśród sposobów na poprawę tej sytuacji senator wskazał m.in. konieczność odbudowania medycyny rodzinnej, która pozwala ograniczać nadmierne obecnie wydatki na leczenie szpitalne: - Niestety, z naszego systemu zniknął lekarz rodzinny, za to mamy lekarza pierwszego kontaktu.

Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera (PO) powiedziała, że obawia się proponowanego przez PiS budżetowego pokrywania kosztów ochrony zdrowia: - W takim systemie o wydatkach na zdrowie decydować będzie minister finansów - argumentowała. - Zdrowiem publicznym musi zajmować się wiele resortów, a także m.in. samorządy terytorialne oraz organizacje pozarządowe.

- Konieczna jest sprawna, powszechna profilaktyka, a także edukacja zdrowotna społeczeństwa. To znacznie tańsze niż medycyna naprawcza - w tym najdroższe dla sytemu hospitalizacje - zwracała uwagę Beata Małecka-Libera.

W opinii Tadeusza Jędrzejczyka, prezesa NFZ, jedną z metod umożliwiających racjonalizowanie publicznych wydatków na opiekę zdrowotną jest odpowiednie monitorowanie efektów, w tym skuteczności terapii finansowanych przez publicznego płatnika świadczeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum