Gazeta, MS/Rynek Zdrowia | 04-10-2011 11:17

W Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie zbadają słuch pierwszoklasistów

W gdańskich podstawówkach ruszyły przesiewowe badania słuchu uczniów klas pierwszych. Jeszcze w tym miesiącu zostaną one przeprowadzone także wśród pierwszaków z Wrocławia i Krakowa.

Program badań przesiewowych "Słyszę", który finansuje Fundacja Ronalda McDonalda, skierowany jest do wszystkich pierwszoklasistów ze szkół podstawowych i starszych uczniów, u których podejrzewane są zaburzenia słuchu.

W ramach tegorocznej akcji przebadanych zostanie ponad trzy tysiące dzieci. Każdą gdańską, krakowską i wrocławską podstawówkę odwiedzą przeszkolone osoby wyposażone w audiometry. Badania są bezpieczne i bezbolesne. Dziecko ma założone na uszy słuchawki i jego zadaniem jest zasygnalizowanie odbioru dźwięków różnej tonacji. Jeśli pojawi się jakiś problem, uczeń od razu będzie skierowany do lekarza audiologa przyjmującego w ambulansie usytuowanym w mieście, w którym prowadzone są badania.

Inicjatorem badań słuchu u dzieci w szkole podstawowej jest prof. Henryk Skarżynski, dyrektor warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Dzięki wcześniejszym badaniom przesiewowym u noworodków, wykazał on, że wrodzona utrata słuchu wcale nie jest tak powszechnym  problemem: dotyczy 1-2 noworodków na tysiąc. Problemy związane ze słuchem pojawiają się natomiast w późniejszych etapach życia u około 20 proc. dzieci i młodzieży. 60 proc. z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przeprowadził masowe badania wśród siedmiolatków, obejmując programem ponad 227 tysięcy dzieci w tym wieku z ponad 11 tys. szkół na terenie Polski, ze wszystkich wsi i małych miasteczek.  Jak twierdzi prof. Skarżyński, celem tych badań jest wczesne wykrycie zaburzeń, które mogą niekorzystnie wpływać na proces komunikowania się dziecka w szkole i utrudniać jego rozwój.