W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o zasiłku opiekuńczym za naukę zdalną

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Wykaz Prac Legislacyjnych RM17 grudnia 2021 10:14

17 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów o zasiłku opiekuńczym za naukę zdalną. Przerwa w zajęciach stacjonarnych zacznie się już 20 grudnia. Również tego dnia wejdzie w życie rozporządzenie.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o zasiłku opiekuńczym za naukę zdalną
  • 17 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów o zasiłku opiekuńczym za naukę zdalną
  • Przypomnijmy, że nauka zdalna wraca 20 grudnia i potrwa do 9 stycznia. Dotyczy szkół podstawowych i średnich. 10 stycznia przyszłego roku dzieci znów mają się uczyć stacjonarnie
  • - Na mocy rozporządzenia proponuje się przyznać prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w dniach w jakich ww. placówki będą funkcjonowały w trybie nauki zdalnej - czytamy w uzasadnieniu

Sprawdź: Rząd zmienia obostrzenia. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia covidowego

Z obowiązkowej kwarantanny dla współdomownika zwalnia tylko test na koronawirusa. Jak się zapisać?

Zasiłek opiekuńczy za naukę zdalną

17 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

"Zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4a ust. 1 i 1a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przysługuje wszystkim osobom uprawnionym do jego pobierania na podstawie art. 4a, jednak nie dłużej niż do dnia 9 stycznia 2022 r."

Sprawdź: Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

Od 2022 ogromne zmiany w ZUS. Niższy zasiłek chorobowy, krótsze L4 i macierzyński po nowemu

L4 bez zasiłku chorobowego. Od 2022 ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich

Nauka zdalna od 20 grudnia

Przypomnijmy, że w związku ze szczytem czwartej fali pandemii nauka zdalna zostaje przywrócona od 20 grudnia do 9 stycznia. Dotyczy szkół podstawowych i średnich, natomiast bez zmian będą działały żłóbki i przedszkola. 10 stycznia przyszłego roku dzieci znów mają się uczyć stacjonarnie.

- W związku z planowanym w okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich, na mocy projektowanego rozporządzenia proponuje się przyznać prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w dniach w jakich ww. placówki będą funkcjonowały w trybie nauki zdalnej - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Za przygotowanie projektu odpowiedzialny jest Stanisław Szwed, sekretarz stanu MRiPS. Rząd ma przyjąć rozporządzenie lada dzień.

Czytaj także: Weszły nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla współdomowników

Błąd w systemie wydłuża kwarantannę dzieci. RPO interweniuje do dyrektora CeZ

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum