W. Brytania: rząd zawiesił reformowanie służby zdrowia - na dwa miesiące

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2011 21:29

Rząd Davida Camerona wstrzymał na dwa miesiące prace nad ustawą o dalszym urynkowieniu brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS), ale wystąpił w obronie idei zmian, oświadczając, że utrzymanie status quo nie wchodzi w grę, bo jest za drogie.

W. Brytania: rząd zawiesił reformowanie służby zdrowia - na dwa miesiące
W środę (6 kwietnia) Cameron, jego zastępca, szef koalicyjnej partii liberalnej wicepremier Nick Clegg oraz minister zdrowia Andrew Lansley spotkali się z pracownikami szpitala Frimley Park w Surrey pod Londynem, gdzie zapowiedzieli, że przez najbliższe miesiące będą wsłuchiwać się w głosy opinii.

Personel lekarski i związki zawodowe mają zastrzeżenia do ustawy ministra Lansleya, przewidującej m.in. scentralizowanie systemu zakupów na szczeblu konsorcjów lekarzy domowych, a także utrwalenie mechanizmów tzw. wewnętrznego rynku w publicznej służbie zdrowia wraz z dopuszczeniem firm prywatnych do świadczenia usług w większym zakresie niż obecnie.

Komisja Izby Gmin ds. służby zdrowia opowiedziała się w tych dniach za rozszerzeniem składu konsorcjów lekarzy domowych o pielęgniarki, specjalistów medycznych i radnych miejscowych władz samorządowych. Ideę tę poparli również członkowie partii liberalno-demokratycznej na wiosennej konwencji.

Reforma publicznej i zasadniczo darmowej opieki lekarskiej (choć dostęp do niektórych usług bywa w praktyce reglamentowany) jest politycznym polem minowym dla koalicjantów. Konserwatyści nie chcą uchodzić za partię z założenia wrogą NHS, ponieważ z politycznych względów nie mogą oddać tego pola opozycyjnym laburzystom. Z kolei liberałowie w większości są przeciwni planom reformy w obecnej postaci, co komplikuje sytuację Clegga, który jest zwolennikiem zmian.

Modernizację służby zdrowia wymuszają m.in. zmiany demograficzne. Prognozy sugerują, iż liczba osób powyżej 85. roku życia w najbliższych 20 latach podwoi się. Innym powodem są rosnące koszty terapii i leków będące efektem postępu technologicznego. Ten drugi czynnik wymaga zwiększenia nakładów na służbę zdrowia o 600 mln funtów rocznie, które rząd chce znaleźć m.in. dokonując zmian organizacyjnych.

Budżet NHS sięga 100 mld funtów, z czego w obecnym roku obrachunkowym 60 mld ma być przeznaczone na potrzeby lekarzy domowych (przychodni lekarskich) będących dla chorego punktem pierwszego kontaktu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum