W. Brytania. Stowarzyszenie lekarzy medycyny ratunkowej: część SOR-ów w całkowitym kryzysie

Autor: • Źródło: PAP02 stycznia 2023 10:25

Część szpitalnych oddziałów ratunkowych w Wielkiej Brytanii jest w stanie całkowitego kryzysu, co zagraża życiu i zdrowiu pacjentów - uważa Ian Higginson, wiceprzewodniczący stowarzyszenia lekarzy medycyny ratunkowej Royal College of Emergency Medicine (RCEM), cytowany w poniedziałek przez serwis BBC.

W. Brytania. Stowarzyszenie lekarzy medycyny ratunkowej: część SOR-ów w całkowitym kryzysie
W. Brytania. Stowarzyszenie lekarzy medycyny ratunkowej: część SOR-ów w całkowitym kryzysie Fot. Shutterstock

Z kolei szef RCEM, które monitoruje standardy opieki zdrowotnej na brytyjskich SOR-ach, Adrian Boyle, przekazał w niedzielę, że każdego tygodnia w Wielkiej Brytanii umiera między 300 a 500 osób z powodu opóźnień w pomocy w nagłych wypadkach.

Boyle uważa, że epidemia grypy, której intensywność pogorszył brak odporności pacjentów z powodu środków izolacji wprowadzonych w związku z Covid-19, spowodowała, że obłożenie łóżek osiągnęło rekordowy poziom.

"To, co obserwujemy teraz, jeśli chodzi o te długie oczekiwania (na przyjęcie), wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością i sądzimy, że w wyniku opóźnień i problemów z pilną opieką medyczną umiera co tydzień od 300 do 500 osób. Naprawdę musimy się tym zająć" - ocenił Boyle w brytyjskim Times Radio.

"Oddziały ratunkowe znajdują się obecnie w naprawdę trudnym, a w niektórych przypadkach całkowitym kryzysie i w wielu sytuacjach nie jesteśmy w stanie zapewnić opieki na takim poziomie, na jakim byśmy sobie życzyli. Nie ma wątpliwości, że jeśli nie można wezwać karetki pogotowia do kogoś, kto ma zawał serca lub udar, część tych pacjentów może poważnie ucierpieć i w wyniku tego umrzeć. I nie ma wątpliwości, że nie możemy zrobić wszystkiego, co w naszej mocy, kiedy próbujemy leczyć słabych, starszych i szczególnie narażonych pacjentów na wózkach w szpitalnych korytarzach" - skomentował Higginson w wypowiedzi dla radia BBC.

Higginson podkreślił, że pracownicy służby zdrowia robią co mogą, ale konieczne jest dofinansowanie opieki zdrowotnej w kraju. Brytyjski rząd oświadczył, że zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji w szpitalach.

W listopadzie 2022 roku ponad 37 tys. osób w Wielkiej Brytanii czekało ponad 12 godzin na pogotowiu ratunkowym na decyzję o przyjęciu do szpitala. To ponad trzykrotnie więcej niż w listopadzie 2021 roku, gdy ta liczba wynosiła około 10 tys. osób - wynika z danych brytyjskiej służby zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum