W Belgii powstał projekt powszechniejszego prawa do eutanazji

Autor: pch24.pl/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2016 15:58

Belgijscy socjaliści chcą zmienić prawo o eutanazji, chcą by była bardziej powszechna. Eutanazja, legalna w Belgii od 2002 roku, miałoby być dostępniejsza poprzez odsyłanie pacjentów do innych lekarzy, gdy spotyka ich odmowa wykonania procedury.

Jeden z projektów określa dla lekarza odmawiającego wykonania eutanazji 7-dniowy termin na udzielenie odpowiedzi i znalezienie innego, który wykona eutanazję. Fot. archiwumFot. archiwum

Nowelizacja prawa przewiduje ponadto wprowadzenie zakazu odmawiania przeprowadzenia eutanazji na życzenie pacjenta przez szpitale, kliniki czy hospicja.

O pomysłach socjalistów napisał brytyjski „The Daily Mail,” wskazując, że gdyby doszło do przyjęcia zaproponowanych zmian, Belgia byłaby pierwszym na świecie krajem, w którym lekarz nie miałby prawa odmówić eutanazji pacjenta, który tego sobie życzy.

Zgodnie z nowymi propozycjami lekarz musiałby zaaplikować śmiertelny zastrzyk pacjentowi, który tego sobie życzy. Jeśli zaś odmówiłby ze względów moralnych, musiałby  - jak to ma miejsce w niektórych krajach w przypadku aborcji - odesłać go do innego lekarza, kto taki środek poda.

Jeden z projektów określa dla lekarza odmawiającego wykonania eutanazji 7-dniowy termin na udzielenie odpowiedzi i znalezienie innego, który wykona eutanazję.

Inny projekt przewiduje bezterminowe rozszerzenie klauzuli wykonalności eutanazji, zamiast obecnych pięciu lat. Chodzi o to, że prośba pacjenta o eutanazję, zapisana w testamencie mogłaby być zrealizowana w dowolnym czasie i nie wygasałby po upływie pięciu lat od spisania ostatniej woli.

Więcej: www.pch24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum