W Austrii będą obowiązywać rygorystyczne zasady. Szczególnie odczują je niezaszczepieni

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 listopada 2021 06:26

Od poniedziałku, 8 listopada, w Austrii będą obowiązywać znacznie zaostrzone restrykcje. Szczególnie dotkliwe będą dla osób niezaszczepionych. Nowe przepisy wprowadzono bezterminowo.

W Austrii zaczną obowiązywać surowe restrykcje. Fot. Shutterstock
  • Ze względu na wzmożoną pandemię COVID-19, od 8 listopada zostaną wprowadzone nowe zasady, w tym reguła 2G
  • Reguła 2G oznacza ograniczenie dostępu do różnych miejsc publicznych osobom niezaszczepionym albo osobom, które przeszły zakażenie więcej niż 6 miesięcy temu
  • Do 6 grudnia przewidziano okres przejściowy - w tym czasie można dokonać brakujących szczepień, a w tym czasie będą uznawane testy PCR

Nowe restrykcje w Austrii

W niedzielę wieczorem ministerstwo zdrowia przedstawiło szczegółowo nowe zasady, które będą wprowadzone w życie od poniedziałku w związku z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19.

Obowiązywać będzie reguła 2G, oznaczająca ograniczenia dostępu do różnych miejsc publicznych dla osób, które nie są zaszczepione lub przeszły Covid-19 więcej niż sześć miesięcy temu. Szczepienia będą uznawane za ważne, jeżeli od przyjęcia drugiej dawki nie minęło więcej niż 9 miesięcy.

Przez miesiąc, do 6 grudnia, przewidziano okres przejściowy, w czasie którego będzie można dokonać brakujących szczepień. W tym czasie uznawane będą testy PCR. Specjalna zasada dotyczy osób, które zostały zaszczepione jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - muszą one ponowić szczepienie do 2 stycznia, w przeciwnym razie nie będą uznawane za zaszczepione.

Zasada 2G dotyczy wszystkich osób powyżej 15 roku życia. Wyjątkiem są osoby, dla których szczepienie nie jest możliwe z powodów zdrowotnych, a także dzieci do 12 roku życia. W przypadku młodzieży do 15 roku życia uwzględniany jest certyfikat, wystawiany na podstawie testów przeprowadzanych w szkołach.

Czytaj: Połowa ognisk zakażeń jest w szkołach. Niedzielski: absolutna dominacja

Gdzie obowiązuje zasada 2G?

Zasada 2G będzie obowiązywać we wszystkich miejscach publicznych - "do kina, teatru, na koncerty, do fryzjera, do podologa, do studia fitness lub na imprezy sportowe będzie można pójść tylko po zaszczepieniu lub wyzdrowieniu" - wylicza Vienna Online. Reguła 2G dotyczyć będzie też wizyt w szpitalach i placówkach opiekuńczych, a także w branży hotelarskiej. Wyjątkiem będą wizyty w miejscach opieki paliatywnej i hospicjach oraz na położnictwie, gdzie można nosić maskę FFP2.

Ważność testu PCR określono na 72 godziny, testu antygenowego - 24 godziny. Maski będzie można nosić w sklepach, a także w muzeach i bibliotekach. Konieczne jest używanie maski FFP2, podobnie jak obowiązuje to od dłuższego czasu w Wiedniu. Nie ma wymogu noszenia maski "w środowiskach 2G" takich jak zajazdy czy hotele.

Nie określono, jak długo będą obowiązywać nowe przepisy. Natomiast każda placówka (szpital, teatr, restauracja) będzie miała możliwość określenia bardziej rygorystycznych przepisów na swoim terenie - np. wprowadzenie obowiązku noszenia masek lub okazania dodatkowego testu.

Czytaj: Szczepionki etyczne i nieetyczne? Prof. Simon: jestem katolikiem, podziału nie stosuję

Bez kwarantanny dla zaszczepionych. Niedzielski: nie planujemy zmian

Lek na Covid-19. Pfizer: nasz preperat chroni w blisko 90 proc. przed ciężkim przebiegiem tej choroby

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum