W 500 szkołach przypadki kierowania na naukę zdalną

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP11 października 2021 09:49

Zdaniem szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka, nauka zdalna nie wchodzi w grę na dłuższą metę. Dzieci i młodzież uczą się stacjonarnie.

Minister Czarnek zapewnia, że uczniowie nie zostaną skierowani na naukę zdalną. Fot. PAP/Albert Zawada
  • Jak podał minister Przemysław Czarnek, zgodnie z informacjami podanymi w piątek, 8 października, w Polsce tylko 22 szkoły były na nauczaniu zdalnym
  • - Nie ma szans w najbliższej przyszłości na to, żebyśmy systemowo dzieci znów przekazali rodzicom i zamknęli w czterech ścianach - podkreślił minister na antenie Sygnałów Dnia Polskiego Radia
  • MEiN powołując się na dane od kuratorów podało, że w trybie stacjonarnym pracowało 99,7 proc. przedszkoli, a 97,5 proc. szkół podstawowych

Nie będzie nauki zdalnej?

- Dzieci chodzą i będą chodziły do szkół stacjonarnie. Dane z piątku (...) pokazują, że zaledwie 22 szkoły w Polsce w całości były przez tych kilkanaście dni na kwarantannie, a 22 tys. szkół pracowało normalnie, stacjonarnie. W 500 szkołach mieliśmy pojedyncze przypadki kierowania na naukę zdalną na kilkanaście dni, w związku z kwarantanną - powiedział Czarnek.

Minister zwrócił uwagę, że "w przytłaczjącej większości, w 98 proc. szkół., lekcje odbywały się normalnie". "I to się nie zmienia od prawie 1,5 miesiąca" - dodał.

- Nie ma szans w najbliższej przyszłości na to, żebyśmy systemowo dzieci znów przekazali rodzicom i zamknęli w czterech ścianach. Absolutnie nie ma na to szans. Dzieci i młodzież będą chodzili stacjonarnie do szkół - zapewnił Czarnek.

- To nie jest kwestia tylko MEiN, to jest stanowisko ministra Adama Niedzielskiego (...) i pana premiera - całego rządu. Rząd chce utrzymać naukę stacjonarną - podkreślił.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów, poinformowało w piątek, że w trybie stacjonarnym pracowało 99,7 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 97,5 proc. szkół podstawowych i 97,3 proc. ponadpodstawowych.

Czytaj: Ogniska koronawirusa w ponad 200 szkołach. Nauka zdalna albo hybrydowa

Obostrzenia w placówkach szkolnych

Przypomnijmy, MEiN wydało oficjalny komunikat w sprawie restrykcji i obostrzeń nakładanych na placówki szkolne w przypadku wykrycia zakażenia koronawirusem.

W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa.

Dyrektor szkoły lub przedszkola, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

Czytaj: Koronawirus w ponad 200 szkołach. Większość pracuje hybrydowo, w niektórych nauka zdalna

Twoje dziecko jest uzależnione od nauki? To choroba. Problem co siódmego młodego Polaka

Z obecnych wariantów SARS-CoV-2 zostanie tylko wariant delta?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum