W 2023 ważne zmiany na SOR-ach i w nocnej opiece medycznej

Autorzy: oprac. KM; oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP01 stycznia 2023 16:00

Od 2023 roku szykują się ogromne zmiany w działaniu SOR-ów oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej. Zmiany zapowiadał jeszcze w grudniu minister zdrowia. To będzie jedna z  ważniejszych zmian w nowym roku dla pacjentów.

W 2023 ważne zmiany na SOR-ach i w nocnej opiece medycznej
W 2023 ważne zmiany na SOR-ach i w nocnej opiece medycznej Fot. AdobeStock

 

W 2023 roku zmiany na SOR-ach i w nocnej opiece medycznej

O zmianach w działaniu Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych minister zdrowia mówił 12 grudnia na antenie Radia Plus. Odpowiadał m.in. na pytanie, czy od stycznia 2023 r. przy każdym SOR-ze w każdym szpitalu dostępna będzie nocna i świąteczna opieka medyczna.

- Będziemy robili wszystko, żeby tak się zadziało - zapewnił Adam Niedzielski.

Dodał, że zmiana ma "rozwiązać problem przeładowanych SOR-ów".

- To jest jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej od wielu lat i rzeczywiście, żeby usprawnić to działanie, musimy dokonywać takiego przesunięcia pacjentów, żeby nie obciążali SOR-u - przynajmniej ci, którzy tam nie powinni trafiać - zaznaczył minister.

Nocna i świąteczna opieka przy każdym SOR-ze

Szef resortu zdrowia podkreślił, że według badań blisko 80 proc. osób zgłaszających się na SOR, nie powinno tam trafiać.

Rozwiązaniem ma być stworzenie przy każdym SOR-ze placówki nocnej i świątecznej opieki medycznej. Ma to pozwolić - jak tłumaczył minister - "płynnie przesunąć pacjenta, ale też z drugiej strony, jak ktoś trafi na nocną pomoc, ale będzie rzeczywiście przypadkiem cięższym - bo takie też się zdarzają - to oczywiście będzie skierowany do SOR-u".

Pytany, czy wystarczy kadry medycznej do obsługi nowego systemu, odpowiedział, że "będą podpisane umowy z lekarzami, którzy pracowali do tej pory w nocnej i świątecznej pomocy, pewnie czasami również z lekarzami rodzinnymi, więc tutaj jest cała gama rozwiązań".

- Oczywiście zdaję sobie sprawę, że liczba specjalistów w systemie jest ograniczona, ale jednak mimo wszystko kierowanie tych pacjentów lżejszych, którzy po triażu są oceniani jako niewymagający pilnej interwencji do leczenia o charakterze bardziej ambulatoryjnym, ma naprawdę głęboki sens - przyznał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze