W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków, to najwięcej od II wojny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2019 10:39

Tylu Polaków co w 2018 r. nie umarło od czasów II wojny światowej - poinformował w poniedziałek (4 lutego) Dziennik Gazeta Prawna. Taka liczba zgonów jak w 2018 r. przewidziana była dopiero w 2023 roku. Zabijają nas palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta oraz wysokie ciśnienie i nieświadomość.

W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków, to najwięcej od II wojny
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"W ubiegłym roku zmarło 414 tys. mieszkańców naszego kraju, czyli o ok. 3 proc. więcej niż w roku poprzednim" - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. "To niechlubny rekord" - komentuje DGP.

"Od zakończenia II wojny światowej nie było roku, w którym rozstało się z życiem tak wielu Polaków. Tak dużą jak w ubiegłym roku liczbę zgonów przewidywano dopiero w 2023 roku". Gazeta podkreśla, że "już w 2017 roku statystyczna długość życia kobiet skróciła się o 1,5 miesiąca - do 81,1 roku, przy wzroście o tydzień mężczyzn - do 74 lat".

Jak podkreślono "nie wiadomo, dlaczego ludzie umierali częściej niż wynikałoby to ze struktury demograficznej".

Dane o przyczynach zgonów udostępniane są przez GUS z rocznym opóźnieniem. Z opublikowanego kilka dni temu raportu Narodowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski" wynika jednak, że Polacy sami są sobie winni. Z jednaj strony nie wiedzą, co szkodzi zdrowiu, ale także nie przestrzegają zaleceń lekarskich - zauważa DGP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum