W 2012 roku dłuższe kolejki do specjalistów

Autor: Gazeta/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2012 08:19

Będą dłuższe kolejki do poradni specjalistycznych, bo lekarze rodzinni przynajmniej raz w roku będą musieli kierować pacjentów na wizyty kontrolne. Bez tego, wypisując chorym kontynuacje leków, narażają się na kary finansowe.

Przepis nie jest nowy. Rozporządzenie ministra zdrowia z 2008 r. zobowiązywało specjalistę do informowania lekarza rodzinnego o tym, jakie leki bierze pacjent, w jakich dawkach, jakie są dla niego rokowania. Ale do tej pory lekarze dość "liberalnie" podchodzili do tego zapisu. Jeśli leki były skuteczne, a choroba nie postępowała, wówczas pacjent nawet przez dwa lata mógł nie odwiedzać specjalisty.

Po receptę na leki zapisane przez specjalistę przychodził do lekarza rodzinnego. Jednak od kiedy obowiązuje ustawa refundacyjna, lekarze mogą być karani za wypisywanie leków refundowanych osobom nieuprawnionym. Dlatego będą musieli wymagać od pacjentów, aby zgłaszali się na konsultacje specjalistyczne przynajmniej co 12 miesięcy.

Zdaniem lekarzy ścisłe określanie rozporządzeniem terminu kolejnych wizyt nie ma sensu. Twierdzą oni, że jak była taka konieczność, czyli stan pacjenta się pogarszał, to i tak kierowali go do poradni specjalistycznych.

Zdaniem Stanisława Prywińskiego, prezesa Bydgoskiej Izby Lekarskiej, mnożenie kolejnych wizyt jest bez sensu, a przy okazji marginalizuje się rolę lekarzy rodzinnych. Jego zdaniem należałoby ich przeszkolić, tak aby sami potrafili zająć się pacjentami z cukrzycą czy chorobami tarczycy. Jak twierdzi Prywiński, to bardzo powszechne schorzenia i nie każdy musi z ich powodu leczyć się u specjalisty.

Więcej: http://bydgoszcz.gazeta.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum