Vytenis Andriukaitis podczas HCC: nie jestem komisarzem ds. choroby

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: JM/Rynek Zdrowia   • 18 lutego 2016 17:37

Musimy promować dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli UE, a można to osiągnąć poprzez współpracę wszystkich państw. To są trzy "P" dla zdrowia publicznego: promocja, profilaktyka, ochrona - mówił w czwartek (18 lutego) Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE podczas odbywającego się Katowicach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Vytenis Andriukaitis; FOT. PTWP

- Jesteśmy jedną Unią i celem jest teraz przedłużenie o dwa lata średniej życia mieszkańców Europy - mówił Andriukaitis podczas wystąpienia na Kongresie. - To jest główny cel wszystkich systemów ochrony zdrowia.

Komisarz przypomniał definicję zdrowia WHO i wspomniał, że jego misję należy rozumieć jako pełnienie funkcji komisarza do spraw zdrowia, a nie choroby. Priorytetem działań wszystkich państw powinno być zwalczanie czynników ryzyka. I tym powinni zająć się wszyscy politycy, nie tylko ci odpowiedzialni za zdrowie.

Vytenis Andriukaitis przypomniał, że do głównych zagrożeń dla zdrowia Europie zalicza się: palenie papierosów, alkohol i otyłość. 

- W profilaktyce ważne jest, aby przekonać ludzi do szczepień - nad rozwiązaniem niedoboru szczepionek należy się pochylić w pierwszym rzędzie. To jest droga do walki z zagrożeniem, jakie niesie antybiotykooporność - stwierdził.

- Chcę, żebyśmy wszyscy działali dla promocji zdrowia - podkreślił komisarz Andriukaitis. - To jest najważniejszy element społecznej gospodarki. Musimy zapewnić warunki do tego, by leczenie było tańsze i dostępne dla wszystkich obywateli.

Państwa unijne, w tym także Polska, powinny zadbać o transparentność systemu i równy dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów - wyliczał zadania stojące przed rządzącymi.

- Unia musi tworzyć - i robi to obecnie - długofalowy proces dostępu do leków innowacyjnych. Należy także propagować nowe zasady refundacji, które sprawdziły się już w Europie - zaznaczył.

Dodał, że przykładem dobrej współpracy państw UE była walka z ebolą. - Obecnie stajemy przed kolejnym wyzwaniem - wirusem Zika. Unia tworzy Europejski Korpus Medyczny, do którego Polska powinna dołączyć - powiedział Vytenis Andriukaitis.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum