×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

VI edycja ogólnopolskiej konferencji. Uczestnicy rozmawiali o Krajowej Sieci Onkologicznej

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia20 maja 2022 16:00

Za nami VI Ogólnopolska konferencja "Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej". Przeprowadzono ją w Kielcach w dniach 16-17 maja.

  • Podczas ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w Kielcach, zaproszeni goście dyskutowali m.in. na temat pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej czy ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa
  • Nie zabrakło także tematu pandemii koronawirusa.
  • Eksperci zgodnie przyznali, że uwypukliła ona problemy, z którymi od dłuższego czasu zmagają się placówki medyczne

Za nami VI edycja ogólnopolskiej konferencji PTKM

W dniach 16-17 maja - w Kielcach - odbyła się VI ogólnopolska konferencja "Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej". 

Głównymi tematami, które zostały podjęte przez zaproszonych gości, były m.in. skutki pandemii SARS-CoV-2, pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej czy ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. 

Długi COVID w szpitalach

W opinii uczestników kieleckiej konferencji, czyli ekspertów w dziedzinie zarządzania placówkami medycznymi, drugi rok pandemii koronawirusa  był bardzo trudny dla polskich szpitali.

- Przekształcenia różnych oddziałów w covidowe powodowały blokowanie przyjęć pacjentów planowych. To prowadziło do narastania kolejek osób oczekujących - podkreślała Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W katowickiej placówce dwa oddziały zostały przeznaczone wyłącznie dla pacjentów zakażonych koronawirusem. 

Pandemia uwypukliła problemy, z którymi od dłuższego czasu zmagają się placówki medyczne. 

- Braki lekarzy specjalistów, kadry pielęgniarskiej, długie kolejki do medyków - wyliczał Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Wskazywał także na bieżące wyzwania - inflację, rosnące ceny i wojnę na Ukrainie.

Wiele zastrzeżeń budził projekt ustawy o modernizacji szpitali. Zdaniem uczestników konferencji wymaga on jeszcze dalszych analiz i konsultacji. W ich opinii wejście ustawy w obecnym kształcie i sytuacji polityczno-społecznej zagroziłoby poprawnemu funkcjonowaniu opieki zdrowotnej.  

- Od dwóch lat funkcjonujemy rzeczywistości frontowej. Jak można oceniać kondycję finansową szpitala w okresie po pandemii COVID-19, wobec trwającej obecnie wojny w Ukrainie i wzrostu wynagrodzenia minimalnego w ochronie zdrowia? – zastanawiał się dr Michał Chrobot, prezes Zarządu  Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.

PTKM zapowiedziało zresztą, że będzie zgłaszało swoje uwagi podczas konsultacji społecznych. 

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej sprawdził się w pandemii

Obronną ręką z drugiego roku pandemii wyszła onkologia. Przypomnijmy,  że w 2020 roku notowano spadek zgłaszalności pacjentów sięgający nawet 20-30 proc.

- W tym pierwszym szoku wszyscy na chwilę się zatrzymaliśmy, brakowało nawet środków ochrony osobistej. Pierwsze zalecenia Centrali NFZ mówiły o tym, że wykonywane mają być wyłącznie zabiegi ratujące życie - przypominał dr Michał Chrobot, kierownik Działu Kontraktowania, Rozliczeń i Statystyki Medycznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, prezes Zarządu PTKM.

- W kolejnych falach, kiedy już przygotowaliśmy się organizacyjnie, wróciliśmy do normalności, a świadczenia onkologiczne były wykonywane bez limitu i bez większych przeszkód. Dzięki szczepieniom pacjentów i personelu, testowaniu sporadycznie zdarzały się zamknięcia oddziałów z powodu zakażeń koronawirusem - dodał.

Prof. Adam Maciejczyk – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, prezes Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologii - podkreślił, że pandemia koronawirusa nie zatrzymała pilotażu KSO (dotyczy on pięciu nowotworów złośliwych: raka płuca, jajnika, piersi, gruczołu krokowego i jelita grubego), który realizowano w czterech województwach: świętokrzyskim, dolnośląskim, podlaskim, a także pomorskim. 

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w 2019 roku pilotażem objętych było 1449 pacjentów. Rok później włączono 1493 osób, a w 2021 roku - aż 1905.

- Dzięki przyjętym rozwiązaniom, w kolejnych falach pandemii udało się wstrzymać spadek liczby pacjentów diagnozowanych onkologicznie. Ogólnopolska infolinia onkologiczna zanotowała w poprzednim roku blisko 20 tys. połączeń – mówił prof. Adam Maciejczyk.

Dodał ponadto, że na wprowadzeniu KSO (plan zakłada początek 2023 roku) skorzystają przede wszystkim pacjenci z mniejszych miejscowości, którzy byli wykluczeni z dostępu do wysokospecjalistycznej opieki onkologicznej. 

Czy pandemia miała dobre strony? 

Według profesora Andrzeja Marszałka, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Patologów i krajowym konsultantem w dziedzinie patomorfologii, pandemia koronawirusa miała też swoje dobre strony.

Był to bowiem realny sprawdzian, czy ochrona zdrowia jest w stanie poradzić sobie z każdym pacjentem, także tym zakaźnym.

- Pandemia zwróciła naszą uwagę na proste, niedrogie zachowania, które pozwalają na utrzymanie bezpieczeństwa zdrowotnego i są przyjęte od kilkudziesięciu lat: mycie i dezynfekcję rąk, jeśli kichamy, kaszlemy, to nie na kogoś, ale w chusteczkę albo w rękaw – powiedział.

Dodał, że powinniśmy się przyzwyczaić do prostych nawyków higienicznych, które zostały na nas wymuszone. 

Pandemia przyspieszyła również standaryzację jakości badań patomorfologicznych. Na to przełomowe rozwiązanie środowisko patomorfologów czekało ponad 15 lat. Prace nad projektem rozpoczęły się dwa lata temu.

- Ponieważ badanie patomorfologiczne nie jest odrębnie finansowane, część szpitali, które wykonuje je w outsorcingu, kieruje się wyłącznie ceną, a nie jakością badania, godząc się żeby było wykonywane w najprostszy, suboptymalny sposób - wyjaśniał konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii.

W czasie pandemii resort zdrowia, pracując nad projektem ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, pozwolił środowisku patologów opisać proces właściwego przygotowania materiału.

- W onkologii jest to niezwykle istotne, bo często mamy możliwość tylko jednokrotnego pobrania materiału. Opisaliśmy procesy, wprowadzamy jakość i akredytację. Obecnie AOTMiT przygotowuje wycenę badań - poinformował profesor Marszałek.

W VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Informacyjnej "Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej" wzięło udział blisko 200 uczestników. Organizatorami wydarzenia byli: Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Świętokrzyski Oddział Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, a także Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze