Uzdrowiska na NFZ nie spełniają wymogów. Ważna decyzja Ministerstwa Zdrowia

Autor: oprac. MP • Źródło: RCL/Rynek Zdrowia22 sierpnia 2022 20:34

Sanatoria i uzdrowiska na NFZ nie spełniają ustawowych wymogów, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia podjęło ważną decyzję i wydłuża termin na dostosowanie się uzdrowisk do wymogów do końca 2023 roku.

Uzdrowiska na NFZ nie spełniają wymogów. Ważna decyzja Ministerstwa Zdrowia
Uzdrowiska na NFZ nie spełniają wymogów. Ważna decyzja Ministerstwa Zdrowia Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia zmienia rozporządzenie w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego
  • Projekt nowelizacji trafił 22 sierpnia do konsultacji publicznych, na które wyznaczono 30 dni
  • Z racji niemożności wypełnienia terminu na dostosowanie się do wymogów przez uzdrowiska, graniczna data została przesunięta do 31 grudnia 2023 roku

Uzdrowiska na NFZ nie spełniają wymogów. Ważna decyzja Ministerstwa Zdrowia

Rządowe Centrum Legislacji poinformowało o przekazaniu do konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

Zgodnie z nim wydłuża się o kolejny rok wymagania, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego - do 31 grudnia 2023 roku.

W uzasadnieniu resort zdrowia wyjaśnia, iż wydłużenie o rok terminu na spełnienie wymogów "wynika z przeprowadzonej analizy danych przekazanych na przełomie maja i czerwca 2022 r. do Ministerstwa Zdrowia przez Naczelnych Lekarzy Uzdrowisk (NLU), jak również z uwagi na planowane prace nad kompleksową nowelizacją ww. rozporządzenia, co stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowiska branży uzdrowiskowej i jednocześnie pozwoli na wdrożenie rozwiązań wypracowanych podczas prac Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego".

- Analiza danych wykazała, że na 29 uzdrowisk (z 47 uzdrowisk), które zostały wskazane w ankiecie, szacunkowo ok. 15 proc. z tych zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego nie spełni wymagań do dnia 31 grudnia 2022 r. - tłumaczy MZ.

Resort podkreśla, iż "wprowadzony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii spowodował czasowe zaprzestanie działalności uzdrowiskowej, co również w konsekwencji uniemożliwiało podmiotom realizację prac dostosowawczych". 

Pełna treść rozporządzenia do pobrania poniżej. 

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum