Uszkodzona linia przesyłowa w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. PAA: nie ma zagrożenia dla Polski

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP18 marca 2022 06:49

Państwowa Agencja Atomistyki przekazała, że w Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego w związku z uszkodzeniem linii przesyłowej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Uszkodzona linia przesyłowa w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. PAA: nie ma zagrożenia dla Polski
Autokar z uchodźcami w Przemyślu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • PAA otrzymała informację o wystąpieniu problemów przez ukraiński urząd dozoru jądrowego
  • - Zaporoska elektrownia jądrowa jest zabezpieczona na wypadek nawet całkowitego odcięcia od zewnętrznych źródeł zasilania - podała PAA
  • Mimo uszkodzenia linii, nie istnieje żadne zagrożenie radiologiczne dla Polski

Elektrownia w Zaporożu uszkodzona

PAA poinformowała, że ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU) poinformował Państwową Agencję Atomistyki o wystąpieniu tego zdarzenia. W związku z uszkodzeniem wspomnianych linii nie istnieje żadne zagrożenie radiologiczne dla Polski.

- Zaporoska elektrownia jądrowa jest zabezpieczona na wypadek nawet całkowitego odcięcia od zewnętrznych źródeł zasilania. Systemy bezpieczeństwa elektrowni są w stanie zagwarantować bezpieczne wyłączenie bloku jądrowego i przejście reaktora w stan podkrytyczny, a elektrownia dysponuje również rezerwowymi systemami zasilania, które gwarantują bezpieczne odbieranie ciepła ze stosowanego w niej paliwa jądrowego - podała PAA w czwartek.

Do ostrzelania linii przesyłowej wysokiego doszło w środę. - W wyniku ostrzału wroga uszkodzona została linia przesyłowa wysokiego napięcia (...), przez którą płynie energia elektryczna z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Tym samym sprawna pozostaje tylko jedna z czterech linii wysokiego napięcia. W konsekwencji moce dwóch czynnych bloków elektrowni zostały zmniejszone - poinformował Enerhoatom na Telegramie. Ukraińska firma dodała też, że "naprawa linii jest niemożliwa, ponieważ w strefie, w której doszło do uszkodzenia, prowadzone są działania wojenne".

Ukraińska elektrownia zajęta przez rosyjskie wojska

We wtorek szef Enerhoatomu Petro Kotin informował, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy znajduje się 500-900 Rosjan. Poinformował, że elektrownią "wciąż kieruje ukraiński personel", ale pracownicy "muszą uzgadniać wszystkie swoje działania z rosyjskimi wojskowymi".

Według agencji Ukrinform, rosyjskie wojska zajęły zaporoską elektrownię nocą z 3 na 4 marca. Obiekt szturmowała kolumna składająca się z ok. 100 jednostek sprzętu wojskowego. Podczas ataku zginęło trzech funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej, a dwóch zostało rannych.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa w Enerhodarze powstawała w latach 1980-1986, jest największą elektrownią jądrową w Europie - pracuje w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum