Ustawę o jakości w ochronie zdrowia poznamy za miesiąc?

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2017 17:17

- Założenia do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta są gotowe. Myślę, że za miesiąc będziemy już mówić o ustawie - zapowiedział w poniedziałek (29 maja) wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podczas trwającej w Krakowie XXI Konferencji "Jakość w opiece zdrowotnej".

Ustawę o jakości w ochronie zdrowia poznamy za miesiąc?
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz; FOT. PTWP

Wiceminister tłumaczył między innymi, dlaczego resort zdrowia postanowił zrezygnować z obowiązku dostosowywania lecznic do wymagań (m.in. technicznych i sanitarnych) określonych w rozporządzeniu z 26 czerwca 2012 r.

Terminy na wdrożenie wymogów sanitarnych i technicznych były wielokrotnie odraczane. Ostatnią graniczną data był 31 grudnia 2017 r. Teraz rząd zamierza zwolnić placówki medyczne z obowiązku spełniania wyższych norm.

Ośrodki, które nie spełnią kryteriów, będą mogły wystąpić z wnioskiem do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. To sanepid oceni, czy szpital jest bezpieczny dla chorych i nadal może leczyć, czy też należy go zamknąć.

- Postanowiliśmy skończyć z fikcją. Obowiązkowe wdrażanie wymogów odraczane było od 26 lat - przypominał w Krakowie Marek Tombarkiewicz i zaznaczył, że gdyby resort rygorystycznie trzymał się daty 31 grudnia br. na spełnienie wymogów zawartych w rozporządzeniu, trzeba byłoby zamknąć ok. 300 szpitali.

Przyznał, że takie są realia, gdyż placówkom brakuje pieniędzy na pełne dostosowanie obiektów do wyśrubowanych norm przewidzianych w rozporządzeniu.

- Oczywiście nie oznacza to, że rezygnujemy z jakości świadczeń i warunków w jakich są udzielane. Zgodnie z przygotowywaną ustawą o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, szpital, aby otrzymać kontrakt z NFZ, będzie musiał spełniać minimalne standardy autoryzacyjne - wyjaśniał wiceminister zdrowia.

Dodał, że obligatoryjne standardy autoryzacyjne będą opisane we wspomnianej ustawie o jakości w ochronie zdrowia.

- Ranga tych standardów będzie więc wyższa niż wymogi zawarte w rozporządzeniu. Natomiast placówki, które wdrożą jakościowe procedury powyżej ustawowego minimum - czyli uzyskają certyfikat akredytacyjny ministra zdrowia - otrzymają bonus w postaci 1-procentowego zwiększenia wartości kontraktu z NFZ - zaznaczył Marek Tombarkiewicz.

Wiceminister zdrowia potwierdził też, resort planuje przekształcenie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia z jednostki budżetowej w agencję rządową. - Ta instytucja nadal będzie miała siedzibę w Krakowie, nie zostanie przeniesiona do Warszawy - zapewniał.

Przypomniał też, że założenia do ustawy o jakości w ochronie zdrowia przewidują tworzenie i prowadzenie rejestrów medycznych dla niemal wszystkich specjalizacji. Celem rejestrów będzie m.in. monitorowanie jakości realizowanych świadczeń oraz stymulowania do jej poprawy.

Rocznie ma powstawać około pięciu rejestrów (w pierwszych latach: 2-4). Docelowo ma ich być ok. 60-80. - Ustawa opisze narzędzia do tworzenia rejestrów, a także określi źródła ich finansowania - podkreślał Marek Tombarkiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum