Ustawą ws. 500 plus dla niepełnosprawnych Sejm ma się zająć jeszcze w tej kadencji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 09:02

Pracujemy nad tym, aby projekt w sprawie 500 plus dla osób niepełnosprawnych jak najszybciej ujrzał światło dzienne; chcemy żeby został on uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu - powiedział PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Ustawą ws. 500 plus dla niepełnosprawnych Sejm ma się zająć jeszcze w tej kadencji
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz. Fot. Archiwum

W czasie niedzielnej (21 maja) konwencji w Krakowie politycy PiS zapowiedzieli wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

Michałkiewicz w rozmowie z PAP zapowiedział, że projekt w tej sprawie zostanie uchwalony przez Sejm w ciągu najbliższych miesięcy.

- Pracujemy nad tym, żeby ten projekt jak najszybciej ujrzał światło dzienne. Chcemy, aby był on uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu, czyli w najbliższych miesiącach. Czasu jest naprawdę bardzo mało - powiedział Michałkiewicz. - Robimy wszystko, żeby jak najszybciej znalazł się w parlamencie - dodał.

Jak zaznaczył, świadczenie dostaną osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niezdolne do samodzielnej egzystencji, którym "niepełnosprawność nie pozwoliła wypracować w normalnym trybie świadczeń z ubezpieczenia społecznego". - Tak jak mówił pan premier, zależy nam na tym, żeby z tego wsparcia skorzystały te osoby, które nie były w stanie wypracować sobie emerytury, czy renty z tytułu niezdolności do pracy" - wskazał wiceminister rodziny.

Premier podczas sobotniej konwencji PiS zapowiedział, że źródłem finansowania dodatku będzie podatek handlowy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest zasilany z części składki odprowadzanej przez pracodawców od wynagrodzeń na Fundusz Pracy. Składka ta wynosi 2,45 proc, z tym, że od 1 stycznia 0,15 proc. z tej składki trafia bezpośrednio na fundusz. Zasadniczym źródłem finansowania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest danina solidarnościowa - płacona przez te osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln zł. Wysokość daniny to 4 proc. nadwyżki tej kwoty. Po raz pierwszy najbogatsi podatnicy zapłacą tę daninę w 2020 r. od dochodów uzyskanych w tym roku.

W efekcie do Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ma trafić ok. 1,15 mld zł, a razem z częścią składki na fundusz pracy ma to być ok. 1,8 mld zł.

Drugie źródło finansowania nowego dodatku dla dorosłych niepełnosprawnych to podatek handlowy, który miał obowiązywać w Polsce już od września 2016 roku. Komisja Europejska wszczęła jednak w związku z jego wprowadzeniem postępowanie o naruszenie przez Polskę prawa unijnego, argumentując, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Polska nie zgodziła się z tym stanowiskiem, ale zawiesiła jego pobór. Zgodnie z ustawą o podatku od sprzedaży detalicznej miały obowiązywać dwie stawki: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

W czwartek Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu "KE popełniła błąd", uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną.

Karolina Kropiwiec (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum