Ustawa refundacyjna zaszkodziła wizerunkowi rządu - Kopacz na pomoc

Autor: RR, TVN24/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2012 09:29

Poparcie dla rządu spadło w styczniu aż o 8 pkt proc. w stosunku do grudnia. Powodem było m.in. zamieszanie wokół ustawy refundacyjnej. Dlatego teraz w Ministerstwie Zdrowia i gabinecie marszałek Sejmu trwa szukanie punktów zapalnych i potencjalnych błędów w innych ustawach z tzw. pakietu zdrowotnego.

Według TVN24 Donald Tusk postawił przed Ewą Kopacz konkretne zadanie - ma wspierać wdrażanie kolejnych ustaw zdrowotnych jej autorstwa. Premier miał zlecić marszałek Kopacz ponowny przegląd ustaw zdrowotnych, szukanie punktów zapalnych i potencjalnych błędów. Analiza ustaw prowadzona jest w Ministerstwie Zdrowia i gabinecie marszałek Sejmu.

- Trudno się dziwić, po tej całej awanturze o lekach refundowanych wiemy o kilku innych rzeczach, które mogą być problemem, bo system nie jest na tyle gotowy żeby spokojnie je wdrażać. To trzeba monitorować, bo to jest bardzo czuły element, który mamy w systemie - mówi w TVN24 Sławomir Neumann, poseł PO.

Szef rządu Donald Tusk nie jest zadowolony z zamieszania wokół ustawy refundacyjnej autorstwa Ewy Kopacz, która dotychczas stanowczo twierdziła, że jako marszałek Sejmu nie będzie ingerowała w działania MZ i jej następcy na stanowisku szefa tego resortu. Życzyła Bartoszowi Arłukowiczowi powodzenia i podkreślała jego kompetencje.

Zdaniem Bolesława Piechy z PiS, pani marszałek może być trudno pomagać ministrowi, którego nie najlepiej ocenia, a który wcześniej ją krytykował oraz wprowadza zmiany, z jakimi ona się nie zgadza.

Jednakże Donald Tusk nie miał wyjścia i naciska na Ewę Kopacz, by wspierała wdrażanie kolejnych ustaw zdrowotnych. Z badań CBOS przeprowadzonych w trakcie protestów lekarzy i aptekarzy wynika, że w styczniu spadło poparcie dla rządu - zwolenników rządu jest 36 proc., aż o 8 pkt proc. mniej niż w grudniu.

- Słabsze notowania rządu są też związane z nową ustawą refundacyjną. Świadczy o tym widoczny w innym sondażu znaczny spadek zaufania do byłej minister zdrowia Ewy Kopacz i wyraźny wzrost nieufności do obecnego szefa tego resortu Bartosza Arłukowicza - zauważa w Gazecie Wyborczej z 20 stycznia Natalia Hipsz z CBOS.

Więcej: www.tvn24.pl

Kancelaria Sejmu zaprzecza
- Nieprawdą jest, że w gabinecie marszałek Sejmu prowadzona jest analiza ustaw zdrowotnych, szukanie punktów zapalnych i potencjalnych błędów - poinformowała nas po opublikowaniu powyższego tekstu Magdalena Krzymowska, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum