Ustawa refundacyjna: w weekend rozmowy organizacji lekarskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2012 16:11

Organizacje lekarzy, którzy prowadzili protest pieczątkowy, mają spotkać się w najbliższy weekend. Rozmowy będą dotyczyły m.in. nowelizacji ustawy refundacyjnej, którą w poniedziałek (23 stycznia) podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

W spotkaniu mają uczestniczyć przedstawiciele czterech organizacji: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz lekarzy skupionych wokół portalu internetowego Konsylium24.

Medycy z tych organizacji w pierwszej połowie stycznia nie określali poziomu odpłatności za leki i stawiali na receptach stempel: "Refundacja do decyzji NFZ". Część pacjentów, którzy otrzymali takie recepty, nie mogła wykupić leków z przysługującą im zniżką. Protest został zawieszony.

W piątek (27 stycznia)  ma odbyć się posiedzenie zarządu OZZL. Jak powiedział przewodniczący tego związku Krzysztof Bukiel, lekarze chcą przeanalizować obecną sytuację i podjąć decyzję w sprawie dalszych działań.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Spełnia ona jednak tylko część postulatów medyków i farmaceutów.

23 stycznia w Ministerstwie Zdrowia odbyło się robocze spotkanie z aptekarzami ws. rozporządzenia dotyczącego recept. Opracowaniem nowych przepisów zajmie się zespół złożony m.in. z przedstawicieli resortu i Naczelnej Rady Aptekarskiej. Ma on odbyć kilka posiedzeń.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Jędrzejczak powiedział, że w spotkaniu uczestniczyli prawnicy NRA. "To spotkanie robocze. Resort zna nasze postulaty, chcemy doprecyzowania zapisów rozporządzenia dotyczących kar dla aptekarzy. Chodzi o to, żeby kontrolerzy NFZ nie mieli swobody interpretacyjnej. Przepisy muszą precyzyjnie określać sytuacje, w których może zostać nałożona kara. Nie może być zapisów mówiących np. o nieczytelnie wypisanej recepcie, bo to daje możliwość wielu interpretacji" - podkreślił.

W noweli przewidziano, że farmaceuci, którzy do dnia wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej zrealizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności. Nowelizacja nie spełnia jednak najważniejszego oczekiwania aptekarzy, którzy najpierw postulowali wykreślenie przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept, a następnie przynajmniej wyliczenie konkretnych przypadków, w których byliby karani.

Jednak - zgodnie z nowelą - zyskali oni możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia do dyrektorów oddziałów wojewódzkich; jeśli zażalenie nie zostanie uwzględnione, aptekarz będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ. Wniesienie zażalenia lub odwołania będzie wstrzymywało wykonanie zaleceń pokontrolnych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum