Ustawa przyjęta, nie milkną komentarze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2011 18:03

Ekspert ochrony zdrowia Adam Kozierkiewicz uważa, że zagrożeniem zawartym w uchwalonej w piątek (18 marca) ustawie o działalności leczniczej jest możliwość przekształcania publicznych ZOZ-ów bez wcześniejszej restrukturyzacji.

Ustawa przyjęta, nie milkną komentarze
Adam Kozierkiewicz podkreśla, że popiera przekształcenia SPZOZ-ów w spółki. Obawia się jednak, że samorządy będą je przekształcały bez restrukturyzacji.

- Spółki będą więc dziedziczyć strukturę i historię SPZOZ-ów, strukturę zatrudnienia, zadłużenia i nieefektywność zarządzania, a w efekcie mogą stracić płynność finansową - ostrzega Kozierkiewicz. - Tym samym komornicy będą mogli zajmować nieruchomości.

Jego zdaniem ustawa o działalności leczniczej, która zastępuje dotychczasową ustawę o ZOZ-ach jest wartościowym działaniem. Według eksperta, poprzednia regulacja funkcjonowała przez wiele lat, wprowadzano do niej liczne poprawki i przez to był w niej duży bałagan.

- Ustawa sprzyjać będzie przekształcaniu szpitali w spółki, ale takie spółki, których celem będzie wynik finansowy i to jest jej największy minus - komentuje Marek Balicki, poseł SLD, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Zdaniem Balickiego szpitale nie powinny działać dla zysku. - W przypadku samochodów, czy proszku do prania, działają prawa wolnego rynku. W systemie ochrony zdrowia to nie działa - twierdzi poseł. Przekonuje, że etyka biznesu, pogoń za zyskiem nie sprawdzą się w ochronie zdrowia.

- Doprowadzi to do tego, że system będzie mniej efektywny i droższy - mówi Marek Balicki. - Tak jak jest w USA, gdzie system jest drogi, a mimo dużych nakładów są wielkie nierówności w dostępie do usług medycznych.

Były minister zdrowia obawia się, że gdy liczyć się będzie wynik finansowy, efektywność leczenia zejdzie na dalszy plan: - Jeśli szpitale nie będą działać jako spółki użyteczności publicznej, to będzie to niezgodne z interesem społecznym.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum