Ustawa o żłobkach w marcu trafi pod obrady rządu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2010 15:24

W marcu pod obrady rządu trafi przygotowywana przez resort pracy ustawa o żłobkach i innych formach opieki nad dziećmi do lat 3.

–  W ostatniej fazie prac są nasze ustawy dotyczące polityki rodzinnej, zwłaszcza ustawa o żłobkach i innych formach opieki do lat 3, która niebawem zakończy konsultacje i będzie przedmiotem obrad rządu. Myślę, że stanie się to w ciągu dwóch tygodni ­– powiedziała pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Jak wyjaśniła, nowe rozwiązania znacząco zmienią funkcjonowanie żłobków, które w tej chwili działają jako zakłady opieki zdrowotnej. Dla samorządów ta forma organizacyjna jest „droga i sztywna”, co powoduje, że nie organizują one tego typu opieki.

Nowa ustawa ma pomóc zwiększyć liczbę żłobków, tak aby opieka nad dziećmi była łatwiejsza i w dużej mierze subsydiowana przez państwo. Zdaniem minister Fedak, system trzeba odbudować i uczynić go bardziej elastycznym.

Jedną z ustawowych nowości ma być możliwość organizacji żłobków przyzakładowych z odliczeniem kosztów ich powstawania, funkcjonowania, od kosztów uzyskania przychodu firmy. Resort przypomina, że wpisanie w koszty uzyskania przychodów wydatków, jakie poniesie zakład na organizację żłobka oraz na jego bieżące prowadzenie, stosowano już w Polsce przed wojną i w PRL; również obecnie jest to popularne np. w Niemczech czy Francji.

Ustawa o żłobkach ma być częścią programu wspierania rodzin, obejmującego także nową ustawę o pieczy zastępczej i nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum