Ustawa o zdrowiu publicznym: priorytetowa i bezterminowa?

Autor: tvn24.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2012 10:14

Choć projekt ustawy o zdrowiu publicznym został przygotowany już dawno, nadal nie wiadomo kiedy wejdzie w życie. Fakty TVN zapytały ministra zdrowia o termin przesłania ustawy do parlamentu.

- Ustawa jest priorytetowa - odpowiada Bartosz Arłukowicz, ale szczegółów nie podaje. Tymczasem TVN przypomina, że Polska jest jednym z niewielu krajów, w których ustawy o zdrowiu publicznym brakuje.

Podczas Międzynarodowego Kongresu Zdrowia Publicznego, który obradował w grudniu u.br., posłanka Beata Małecka-Libera (PO) podkreśliła, że celem nowej ustawy będzie uporządkowanie systemu związanego ze zdrowiem publicznym, programów zdrowotnych, podniesienie rangi profilaktyki i promocji zdrowia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że zdrowie publiczne to priorytet nie tylko Ministerstwa Zdrowia, ale także wielu innych resortów.

Dodała również, że zagadnienia związane ze zdrowiem publicznym stają się szczególnie istotne w sytuacji starzenia się społeczeństwa.

TVN zwraca uwagę na rosnące znaczenie tej ustawy w kontekście dyskusji nad wydłużeniem wieku emerytalnego, a także pogarszających się wskaźników zdrowotnych społeczeństwa.

Z danych opracowanych przez lekarzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wynika np., że w 2032 roku na nadciśnienie będzie chorować 15 mln Polaków (to wzrost aż o 6 mln w stosunku do obecnego stanu). Dwukrotnie też, aż do 5 mln, wzrośnie liczba Polaków chorych na cukrzycę.

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum