Ustawa o zawodzie ratownika ma trafić do Sejmu w 2022 roku

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 października 2021 07:43

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podał informacje dotyczące projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników. W grudniu ma zająć się nim rząd, a w styczniu 2022 roku trafi do Sejmu.

Wiceminister Miłkowski poinformował o stanie pracy nad projektem ustawy. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiadał na pytania dotyczące prac nad ustawą o zawodzie ratownika medycznego podczas posiedzenia Sejmu (14 października)
  • Jak poinformował wiceszef resortu zdrowia, projekt ten trafi na przełomie listopada/grudnia do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rząd z kolei zajmie się nim w grudniu, a w styczniu 2022 roku trafi do Sejmu
  • Z relacji wiceministra Miłkowskiego wynika, że w projekcie ustawy znalazły się przepisy dotyczące m.in. zasad uzyskiwania prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego, zasad wykonywania tego zawodu czy też organizacji kształcenia przed i podyplomowego

Projekt ustawy o zawodzie ratownika

Wiceszef resortu zdrowia odpowiadał na pytanie Marka Rutki (Lewica) dotyczące m.in. zaawansowania prac nad ustawą o zawodzie ratownika medycznego, wdrożeniem samorządu zawodowego ratowników oraz mechanizmy ograniczające zatrudnianie ratowników w systemie PRM w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Miłkowski poinformował, że na przełomie listopada i grudnia projekt stanie na Komitecie Stałym Rady Ministrów. Rząd - jak podał - zajmie się nim w grudniu. "Planujemy, że w styczniu 2022 r. ustawa zostanie przekazana do Sejmu" - poinformował.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez NFZ i wojewodów, w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego zawód ratownika medycznego wykonuje 19 800 osób. W większość zatrudnieni są w jednostkach systemu PRM w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz zespołach ratownictwa medycznego.

Projektowana ustawa - jak mówił wiceminister Miłkowski - zawiera przepisy regulujące w sposób kompleksowy wykonywanie zawodu ratownika medycznego, w szczególności wymagane uprawnienia kwalifikacyjne, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego, zasady wykonywania tego zawodu, organizacji kształcenia przed i podyplomowego oraz ponoszenia odpowiedzialności zawodowej, jak również utworzenia samorządu ratowników medycznych. Projekt, jak relacjonował Miłkowski, przewiduje także m.in. urlop szkoleniowy dla ratowników.

Wiceminister odpowiadając na pytania wskazał, że podstawą systemu ratownictwa medycznego powinna być umowa o pracę. "Część ratowników prosiła, by zakazać umów zlecenia, czy umów cywilnoprawnych, ale przyjęliśmy, że nie będziemy zakazywać, ale będziemy promować umowy o pracę" - dodał.

Czytaj: 30 proc. dodatku dla ratowników. Żaden poseł nie był przeciw. A farmaceuci będą szczepić na grypę

Ratownicy dogadali się z MZ?

Miłkowski przypominał, że 21 września Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ i Ministerstwo Zdrowia porozumieli się w kluczowych kwestiach. Na mocy tego porozumienia minister zdrowia zobowiązał się m.in. do zwiększenia od października budżetu na zadania ZRM w celu sfinansowania dodatku wyjazdowego, a pracodawcy zobowiązali się do wypłaty od października członkom ZRM dodatku wyjazdowego w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, albo godzinowej stawki w przypadku umów cywilnoprawnych.

Wiceminister wskazał, że Sejm znowelizował w czwartek ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne i zawarł tam m.in. przepis gwarantujący 30 proc. dodatku wyjazdowego dla członków zespołów ratownictwa medycznego.

Czytaj: Niedzielski o porozumieniu z ratownikami: nie będzie problemów z obsadą karetek

Burza wokół porozumienia części ratowników z MZ. "Protest trwa, niczego nie podpisaliśmy"

Jest nowa wycena dobokaretki. Zacznie obowiązywać od 1 października

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum